Home > Alman çoban

Yazdır

Alman çoban

İnsanlığın hizmetinde

Breed
FCI-1
Sheepdogs and Cattle Dogs (except Swiss Cattle Dogs)
FCI
breed_picture

Original Name : Deutscher Schäferhund

Diğer Adlar : Alsatian, Schäferhund

Erkek boyutu : 59-65 cm

Erkek ağırlığı : 30-40 kg

Dişi Boyutu : 54-60 cm

Dişi ağırlığı : 22-32 kg

Bakım derecesi :

Anavatanı : Germany

breed_picture

ilk ırk derneğinin 1889 yılında kurulmasının ardından sistemli ilk Alman Çoban Köpeği ırkı aslen Orta ve Güney Almanya kökenli muhtelif çoban köpeklerine dayanır. Amaç, çok iyi çalışan bir kopek üretmek olduğundan, karakter ve soğukkanlılık kadar, fiziksel yeteneklere de standart olarak önem verilmiştir.

Baş+

Vücudunun geri kalanıyla orantılı, (uzunluğun iki kürek kemiği arasındaki yüksekliğe oranı yaklaşık %40) kama şeklindeki kafası, kalın veya aşırı uzun değildir. Genel görünüşü temiz ve kurudur; kulaklarının arası orta genişliktedir. 

lupoid

Vücut+

Hiçbir görünür kesinti olmaksızın yakadan ve iyi gelişmiş ensenin üzerinden baslayan üst hat, boğaza doğru hafifçe eğimlidir. Bel geniş, iyi gelişmiş ve kaslıdır. Sırt sıkı, sağlam ve kaslıdır.

lupoid

Deri+

Kızıl kahverengi, kahverengi, sarı veya açık gri renkte lekelerle kaplı ve siyahtır. Koyu tonlamalarla düz siyah ve gri olabilir. Siyah eğerli ve maskelidir.

lupoid

Kulaklar+

Orta boydadır, dik durur ve simetriktir (yanlara doğru eğimli değildir), konik sivriliktedir. Öne, ileri dönüktür.

lupoid

Kuyruk+

Kuyruk en azından arka bileklere kadar uzanır ama tarak kemiğinin ötesine geçmez. Tüyleri alt tarafta biraz daha uzundur. Kuyruk hafif bir kıvrımla sallanır. Kopek heyecanlandığında veya aktif olduğunda yükselir ama hiçbir zaman yatay hattın üzerine çıkmaz.

lupoid

Tüy+

Kısa tüylüdür ve alt postu da vardır. Üst tüyler düz, sert, sıkı ve olabildiğince yoğun olmalıdır. 

lupoid

Alman Çobanlar sağlam yapılı, orta büyüklükte, yüksekliklerine kıyasla boyları uzun, güçlü, kaslı ve ince yapılı köpeklerdir. Alman Çobanlar, soğukkanlı, dengeli ve özgüvenli, tamamen doğal, tamamen zararsız (kışkırtılmadıkça), ihtiyatlı ve uysal olmak zorundadırlar. Cesaretli, azimli karakterde ve doğal olarak kavgaya hazır olmalıdırlar. Bu nitelikler, onları iyi birer arkadaş yaparken, bekçilik, muhafızlık veya çobanlık için de oldukça uygun kılar. Bu ırk, mükemmel bir çok yönlülüğe sahiptir.

Biliyor muydunuz?

Alman Çoban Köpeği sakince ve normal bir şekilde tiris giderken, kafası ileri uzanarak ve kuyruğu da hafifçe havaya kalkarak, kulaklardan ensenin üzerine ve arkaya kuyruğun ucuna kesintisiz akan yumuşak ve esnek, uyumlu bir üst hat oluşur.   

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram