Home > Komondor

Yazdır

Komondor

Macar çoban köpeklerinin en güçlüsü

Breed
FCI-1
Sheepdogs and Cattle Dogs (except Swiss Cattle Dogs)
FCI
breed_picture

Original Name : Komondor

Diğer Adlar : Hungarian, Sheepdog

Erkek boyutu : En az 68 cm

Erkek ağırlığı : 50-60 kg

Dişi Boyutu : En az 63 cm

Dişi ağırlığı : 40-50 kg

Bakım derecesi :

Anavatanı : Hungary

breed_picture

Komondor, iri ve güçlü yapılı köpeklerdir. Yandan bakıldığında gövdesi dikdörtgen gibidir, neredeyse karedir. Yoğun tüy kaplı başı, gövdesinden çıkmış gibidir. Kuyruğu sarkık durur, ucuysa neredeyse yataydır. Güçlü gövdesi, kabarık, fildişi renkli tüylerle kaplıdır; tüyler yoğun ve uzundur. Bu köpekler, doğal büyücü değildir ancak çekici görünümleri ve asil tavırları, saygı ve hatta korkuya neden olur.

Baş+

Geniştir ve vücuduyla orantılıdır. Tüylerin yoğunluğu bile orantıyı bozmaz.

lupoid

Vücut+

Üst çizgiyi oluşturan gövdenin bu bölümleri geniş ve kaslıdır, omuz başları uzundur ve ön tarafa doğru belirgindir. Sırtı kısadır ve orta uzunlukta beli vardır.

lupoid

Deri+

Fildişi rengidir.

lupoid

Kulaklar+

V veya U şeklindedir ve sarkıktır.

lupoid

Kuyruk+

Alçakta durur ve sarkıktır. Ucu hafif eğimlidir, neredeyse düzdür.

lupoid

Tüy+

Vücudun tamamı uzun ve ip gibi tüylerle kaplıdır. Üst kürkü daha kalınken alt kürkü daha incedir. Tüy kalitesi, iki tüy arasındaki oranla belirlenir.

lupoid

Komondor ırkı köpekler, Asya kökenli Macar çoban köpeklerinin çok eski ırkının üyeleridir. Bu ilkel atalara muhtemelen Karpatya havzasında sığır yetiştiren göçmen insanlar, Magyarlar eşlik etmiştir.Sürüleri ve malı korumak için sarsılmaz bir cesarete sahiptir. Doğuştan güvensiz olan bu köpekler, korumaları gerektiği söylenen alanı bölgeleri ilan eder ve hiçbir yabancıyı hoşgörmez, cesur ve sessizce saldırır. Gün içinde, alanlarını çok iyi bir şekilde gözleyecek şekilde yatmak isterler. Geceleri sürekli hareket halindedir.

Biliyor muydunuz?

Komondor ırkı köpeklerin sıradışı bir kürkü vardır. Sağrıda, lumbar bölgesinde ve uyluk arkası en uzundur (en az 17-25 cm), sırtı, kaburga kafesinin her yanı ve kürek kemiklerinin etrafı orta uzunluktadır (en az 15-20 cm’dir). Yanak ve kaşların üzeri, baş üzeri, kulaklar, boyun ve bacaklar daha kısadır (10-17 cm), dudaklar ve bacakların alt kısmı ise en kısadır (7-10 cm).

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram