Home > Portuguese Sheepdog

Yazdır

Portuguese Sheepdog

Maymun taklidi yapan çoban köpeği

Breed
FCI-1
Sheepdogs and Cattle Dogs (except Swiss Cattle Dogs)
FCI
breed_picture

Original Name : Cão da Serra de Aires

Erkek boyutu : 43-53 cm arası

Erkek ağırlığı : 12-18 kg

Dişi Boyutu : 40-50 cm

Dişi ağırlığı : 12-18 kg

Bakım derecesi :

Anavatanı : Portugal

breed_picture

Bu orta boyutlu ırk, oldukça zeki ve canlıdır. Bu son derece sağlıklı ve sade köpekler, çobana ve kendisine emanet edilen sürüye son derece bağlıdır. Portekiz Çoban Köpekleri yabancılara karşı güvensizdir ve geceleri çalışır. Tavır ve görünüş açısından maymunu andırır ve anavatanlarında “maymun köpek” olarak bilinir.Özellikle Alentejo’da koyun, keçi, inek, at ve domuzların güdülmesinde ve korunmasında kullanılır. Sürüleri tarlada tutma yöntemi konusunda son derece popülerdir ve uzağa kaçan hayvanları yakalama konusunda da başarılıdır.

Baş+

Güçlü ve geniştir, ne çok uzun ne de çıkıktır.

lupoid

Vücut+

Üst çizgide hafif bir eğim vardır, alt çizgi ise kıvrıktır. Göğsü çıkıktır, gövdesi derindir, alçaktır ve orta boyuttadır.

lupoid

Deri+

Post renkleri arasında sarı, kahverengi, gri, sarımsı kahverengi ve kurt grisi, açık, normal ve koyu tonlar, beyaz tüyle karışık veya sadece bronz lekeler vardır, kuyruk üzerindeki küçük leke hariç beyaz leke olmaz.

lupoid

Kulaklar+

Yüksekte durur, sarkıktır ve kesik değilse kıvrılmaz, kesilirse düz durabilir; üçgendir, orta uzunlukta, ince ve düzdür.

lupoid

Kuyruk+

Yüksekte durur, sivridir, alt tarafa doğru incelir ve dize değer. Hareketsiz haldeyken kalçaların arasında durur, uç kısımda az çok kavisli veya eğimlidir.

lupoid

Tüy+

Oldukça uzundur, düz veya hafif dalgalıdır, uzun bir sakalı, bıyığı ve kaşları vardır ancak gözünü kaplamaz.

lupoid

Günümüz Portekiz Çoban Köpeklerinin 20. yy başında Castro Guimarães Kontu tarafından getirilen iki Briard köpekten geldiği düşünülmektedir.Günümüzde, oldukça oturmuş ama farklı özelliklerde çok sayıda köpek vardır. Bu nedenle Alentejo çobanları bölgenin iklimine pek de uygun olmayan bir ırk seçmiş olabilirler.

Biliyor muydunuz?

Portekiz Çoban Köpekleri, Pirene Çoban Köpeklerine çok benzer; bu ırktan geldikleri ve ırkın geliştirilmesi için Briard ırkıyla melezlendiğini buradan anlaşılır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram