Home > Saarloos Wolfdog

Yazdır

Saarloos Wolfdog

İki dünyanın en iyisi

Breed
FCI-1
Sheepdogs and Cattle Dogs (except Swiss Cattle Dogs)
FCI
breed_picture

Original Name : Saarlooswolfhond

Diğer Adlar : Saarloos, Wolfhond

Erkek boyutu : 65-75 cm (25½-29½ inches)

Dişi Boyutu : 60-70 cm (23½-27½ inches)

Bakım derecesi :

Anavatanı : Netherlands

breed_picture

Yarı köpek yarı kurt olan Saarloos Kurt Köpeği, kurtlar ve köpekler arasında “başarılı” melezleme çalışmalarının çok yaygın olmadığı bir dünyada adını duyurmuş, nispeten yeni bir yaratımdır. Saarloos Kurt Köpeği, dış görüntüsü (vücut şekli, hareketleri, kürkü) kurtu hatırlatan, güçlü bir köpektir. Oldukça uzun bacaklarının üzerinde uyumlu bir yapısı vardır. Cinsi özellikler hem erkeklerde hem de dişilerde dikkat çekicidir.

Baş+

Başı, kurt başıyla karşılaştırılabilir ve vücuduyla orantılı bir büyüklüktedir.

lupoid

Vücut+

Boyundan daha uzundur; güçlü, düz bir sırtı ve belirgin kaburgası vardır. Kurt vücuduna benzer bir şekilde ince sayılabilir.

lupoid

Deri+

Bej veya açık kahverengiden koyu kömür rengine kadar değişebilir, “kurt grisi” de denir; bej veya açık kahverengi ila koyu kahverengi olabilir, "orman kahverengisi” denir ve açık kremsi beyaz ila beyaz olabilir.

lupoid

Kulaklar+

Orta büyüklükte, etli, üçgen ve ucu yuvarlaktır.

lupoid

Kuyruk+

Alt tarafı geniştir ve bol tüyle kaplıdır.

lupoid

Tüy+

Tüyler mevsime göre değişir. Kışın alt kürkü baskın olur, yazın ise üst tüyleri öne çıkar.

lupoid

Canlı, enerjik, gururlu ve bağımsız olan Saarloos Kurt Köpeği, sadece kendi iradesine göre hareket eder; hiçbir şekilde boyun eğmez. Bununla birlikte sahiplerine son derece bağlıdır ve oldukça güvenilirdir. Yabancıların yanındaysa çekingen ve şüphecidir. Alışık olmadığı durumlarda kendini zaptetmesi ve kurt gibi hızlıca kaçma içgüdüsü, Saarloos Kurt Köpeğinin tipik bir özelliğidir ve bu özelliğin korunması gerekir. Bu içgüdüsü baskılanırsa, örneğin köpeğin özgürlüğü tasma altına alınırsa, gerginleşebilir.

Biliyor muydunuz?

Leendert Saarloos (1884-1969), doğa hayranıydı ve köpekleri de çok severdi. Köpeklere çok fazla insani özellikler verildiğini düşünmüştür ve Alman Çoban Köpeği uzmanı olarak, bu ırkın doğal eğilimlerini canlandırmak ve daha iyi bir hizmet köpeği yaratmak istemiştir. Bu nedenle, klasik Prusya türü köpek olan erkek Alman Çoban Köpeği Gerard van der Fransenum’u, Avrupa türünün Siberya dalından dişi kurt Fleuri ile çiftleştirmiştir (1932).

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram