Anatolian Shepherd Dog – Photos, Characteristics, Information – Dog Breeds - Royal Canin
Home > Anatolian Shepherd Dog

Yazdır

Anatolian Shepherd Dog

Türkiye’nin kalbinden gelen güç

Breed
FCI-2
Pinscher and Schnauzer - Molossoid Breeds - Swiss Mountain and Cattle Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Çoban Köpeği

Erkek boyutu : 74-82 cm arası

Erkek ağırlığı : 50-65 kg

Dişi Boyutu : 70-78 cm arası

Dişi ağırlığı : 40-55 kg

Bakım derecesi :

Anavatanı : Turkey

breed_picture

Bu büyük ve güçlü köpekler orijinal olarak Anadolu’da koyunları korumak için kullanılır. Bu çalışkan köpekler, yaz mevsiminin yüksek sıcaklarından kış mevsiminin dondurucu soğuklarına kadar ekstrem iklim koşullarıyla başa çıkabilir.

Baş+

Güçlüdür ve vücutla orantılıdır, kulak kısmına doğru genişler ve kafatası hafif çıkıntılıdır. Yetişkin erkeklerin başı biraz daha geniştir.

lupoid

Vücut+

Güçlü ve kaslıdır, fazla yağ bulunmaz.

lupoid

Deri+

Tüm renkler kabul edilebilir.

lupoid

Kulaklar+

Orta büyüklükte, üçgen şeklindedir, uç kısımları yuvarlaktır ve yanaklara doğru sarkar.

lupoid

Kuyruk+

Uzundur ve neredeyse dizine kadar uzanır. Nispeten yüksekte bulunur, yürürken alçalır ve dinlenirken hafif kıvrılır.

lupoid

Tüy+

Kalın, oldukça sert, yarım uzunluktadır (yaklaşık 6,5 cm), yüzde ve kulaklarda çok sık değildir; daha ince ve seyrektir.

lupoid

Anadolu Çoban Köpekleri, çok eski bir ırkın üyeleridir, soyları muhtemelen Mezopotamya’daki güçlü av köpeklerine dayanmaktadır. Bu ırk, özel durumlara yönelik ihtiyaçları karşılaması için zaman içinde geliştirilmiştir. Bunlar içinde en oluşumsal olanı iklim (çok sıcak ve kuru yazlar, çok soğuk kışlar), yaşam tarzı (yerleşik, yarı göçebe ve göçebe) ve yapılacak görevlerdir (Orta Anadolu Platosu’nda çok büyük mesafeler kaydeden sürülerin korunması). Bu köpekler yıl boyunca dış mekanda yaşar ve bu durum da dillere destan dirençlerini açıklar. Geniş, güçlü bir başa ve yoğun çift kürke sahip bu büyük ve güçlü yapıya sahip köpekler hem enerjik hem de hızlıdır. İyi huylu, saldırganlaşmaya kaçmadan cesur, bağımsız, son derece akıllı ve itaatkar, gururlu ve kendine güvenen bir yapıya sahiptir. Sahiplerine karşı vefalı ve sevgi doludur, yetişkin çağda ise yabancılara karşı şüphecidir.

Biliyor muydunuz?

Anadolu Çoban Köpeklerini hareket halinde izlemek çok keyiflidir. Hareketleri dikkat çekecek kadar yumuşaktır; gövdesi, başı ve boynu düz bir hat oluşturur; avının peşinde olan büyük bir kedi gibi güçlü bir etki bırakarak uzun ve yumuşak adımlar atar.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram