Home > Boxer

Yazdır

Boxer

Büyük oranların mükemmel refakatçisi

Breed
FCI-2
Pinscher and Schnauzer - Molossoid Breeds - Swiss Mountain and Cattle Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Boxer

Erkek boyutu : 55-60 cm arası

Erkek ağırlığı : 30 kg üzerinde (omuz başı yüksekliği 58 cm olduğunda)

Dişi Boyutu : 53-58 cm arası

Dişi ağırlığı : Yaklaşık 25 kg (omuz başı yüksekliği 55 cm olduğunda)

Bakım derecesi :

Anavatanı : Germany

breed_picture

Boxers köpekler sağlam kare yapılı köpeklerdir, güçlü kemikleri, yumuşak kürkleriyle ortalama büyüklüğü vardır. Kasları gergindir ve gelişmiştir, şekilli bir görüntüsü vardır. Hareketleri canlı, asil ve güçlüdür. Boxer cinsi köpekler hiçbir zaman ağır veya hantal değildir ancak hafif siklet veya güçsüz olmamalıdır.

Baş+

Burun ve kafatası arasındaki uyumlu denge, başın güzelliğinin nedenidir bu nedenle burun kafatasıyla, önden, üstten, yukarıdan veya yandan bakıldığında orantılı olmalıdır (küçük olmamalıdır).

lupoid

Vücut+

Karedir, güçlü ve düz bacaklar üzerinde durur.

lupoid

Deri+

Sarımsı kahverengi ve kahverengi beneklidir.

lupoid

Kulaklar+

Doğal haline bırakıldığında uygun boyutta olmalı, kafatasının her bir yanında en yüksek noktada bulunmalıdır. Dinlenirken, yanaklara doğru düşer, öne doğru düşer ve özellikle köpek dikkat kesildiğinde net bir kıvrım oluşturur.

lupoid

Kuyruk+

Düşük değildir, yüksekte bulunur, doğal haline bırakıldığında normal uzunluktadır.

lupoid

Tüy+

Kısa, sert, parlak ve sıkıdır.

lupoid

Boxer ırkı köpekler doğrudan, avcılar tarafından tazıların peşine düştükleri avları yakalayıp, avcılar öldürücü darbeyi vurana kadar bekleten Bullenbeisser ırkından gelir. Bunun için köpeklerin olabildiğince geniş açılan çene kemikleri ve sıkıca ısırıp tutmak için geniş aralıklı dişleri olmalıdır. Bu özelliklere sahip Bullenbeissers ırkı köpekler bu işe en uygun köpeklerdir ve yetiştiricilikte kullanılır; o zamanlarda fonksiyon ve işe yararlılık tek üretim kriteriydi. Bu seleksiyonun sonuçları, geniş ve dik burunlu köpekler olmuştur. Boxer köpekler korkusuz, kendinden emin, sakin ve dengeli olmak zorundadır. Mizaç kilit noktadır ve üretimde bu konuya çok dikkat edilmelidir. Boxer köpekler uzun süredir kendilerini işlerine adamışlıkları ve ailelerine sadakatleri yanı sıra, savunucu köpekler olarak dikkatleri ve sarsılmaz cesaretleriyle ün kazanmışlardır. Ailelerine karşı hiçbir tehdit oluşturmazlar ancak yabancılara şüpheyle yaklaşırlar. Oyun sırasında Boxer ırkı köpekler mutlu ve arkadaşçadır ancak gerektiğinde de korkusuz olabilir. Muhteşem itaatkarlığı, kendine güveni, cesareti, doğal ruh halleri ve keskin koku alma duygularıyla eğitilmeleri kolaydır. İddiasız ve net olan bu köpekler hem aile köpeği hem de savunma ve hizmet köpeği olarak refakat köpeği olmaya son derece uygundur. Yetişkin dönemlerinde bile herhangi bir hilekarlık veya kurnazlık olmaz ve son derece güvenilir köpeklerdir.

Biliyor muydunuz?

Koyu renk maske burun bölgesiyle sınırlıdır ve başın rengiyle sert bir tezat oluşturmalıdır böylece yüz ifadesini karartmaz.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram