Home > Doberman Pinscher

Yazdır

Doberman Pinscher

En şık savunma köpeği

Breed
FCI-2
Pinscher and Schnauzer - Molossoid Breeds - Swiss Mountain and Cattle Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Dobermann

Erkek boyutu : 66-71 cm

Erkek ağırlığı : 40-44 kg arası

Dişi Boyutu : 60-66 cm arası

Dişi ağırlığı : 31-34 kg

Bakım derecesi :

Anavatanı : Germany

breed_picture

Doberman Pinscher ırkı köpekler orta büyüklüktedir, son derece gelişmiş kas yapısıyla birlikte oldukça güçlü bir yapısı vardır. Şık hatlar, gururlu bir duruş, sakin bir karakter ve kararlı bir ifade ideal köpeği oluşturur. Doberman cinsi köpekler, esasen arkadaş canlısıdır ve ailesine karşı kendini adamış ve çocuklarla arası iyi olan sakin köpeklerdir. İdeal olarak ne çok sakin ne de çok gergin olmasıdır, eğitimleri kolay olmalı ve çalışma disiplinine sahip olmalıdır. Gerekli oranda cesaret, kendine güven ve duruşu olmalıdır çünkü etraflarında olan bitene karşı son derece dikkatlidir.

Baş+

Bütün olarak, köpek gövdesiyle orantılı güçlü bir kafatası vardır. Yukarıdan bakıldığında küt bir takoz gibidir. Hafif bitimi vardır.

lupoid

Vücut+

Sert, kısa bir sırtı vardır, uzun ve son derece kaslıdır. Bel bölgesi, iyi bir uzunluğa sahiptir ve kaslıdır. Omuz başları, özellikle erkeklerde oldukça belirgindir.

lupoid

Deri+

Siyah veya kahverengidir, temiz, berrak, pas kırmızısı lekeler vardır.

lupoid

Kulaklar+

Orta boyuttadır ve yanaklara doğru sarkıktır.

lupoid

Kuyruk+

Kesilmediyse doğal bir görünümü vardır.

lupoid

Tüy+

Kısa, sert ve kalındır.

lupoid

‘Zinde köpek’ adı verilen – oldukça sağlam bir ırk olarak kabul edilir- bu ırkın köpekleri Doberman Pinscher köpeklerinin kökenlerinde hiç şüphesiz önemli bir rol oynamıştır. Rottweiler dediğimiz köpeklerin bu eski türü, Thuringia denilen Alman eyaletindeki siyah ve bronz çoban köpeklerinin melezlenmesiyle ortaya çıkmıştır. Herr Dobermann, çiftlikte ve insanların ve malların koruyucusu olarak kullanılabilecek dikkatli bir hizmet köpeği üretmek için 1870’li yıllarda yetiştirme programını başlatmıştır. Bu köpekler genellikle koruma ve polis köpekleri olarak kullanılmıştır. Yırtıcı hayvanların kontrol edilmesi için avlarda da kullanılmıştır. Bu nedenle Doberman’ların 20.yy’ın dönümünde polis köpeği olarak resmi bir şekilde tanınması kaçınılmazdır.Gücü ve sağlamlığı göz önünde bulundurulduğunda, Doberman ırkı köpekler her zaman şık ve asildir, refakat, koruma ve hizmet köpeği olmasının yanı sıra son derece değerli aile köpeğidir.

Biliyor muydunuz?

Doberman ırkı köpekler, orijinal yetiştiricisinin adını alan tek Alman ırkıdır. Frédéric Louis Dobermann – yazıma dikkat edin! – (1834-1894), yerel vergi tahsildarıdır ve aynı zamanda lisanlı bir köpek barınağında yarı zamanlı çalışmaktaydı.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram