Dogo Argentino – Photos, Characteristics, Information – Dog Breeds - Royal Canin
Home > Dogo Argentino

Yazdır

Dogo Argentino

Köpek seven Arjantin’in sembolü

Breed
FCI-2
Pinscher and Schnauzer - Molossoid Breeds - Swiss Mountain and Cattle Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Dogo Argentino

Erkek boyutu : 60-66 cm arası

Dişi Boyutu : 58-63 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : Argentina

breed_picture

Orta Arjantin’in Cordoba eyaletinin yerlisi olan Dogo Argentino ırkı köpekler ilk kez, Dr. Antonio Nores Martinez tarafından üretilmiştir. Dr. Antonio Nores Martinez tutkulu bir köpek severdir ve bu ırkın ana özelliklerini 1928 yılına ait ilk standartta oluşturmuştur.Dogo Argentino ırkı köpekler mutlu, içten ve arkadaş canlısı köpeklerdir, çok nadir havlar. Bunun nedeni, etkileyici duruşunun gerekli etkiyi çaba harcamadan yaratması olabilir. Hiçbir zaman saldırgan değildir ve bu da yakından izlenmesi gereken bir karakter özelliğidir. Özellikle erkekler arasında görünen baskın karakter yapısı sayesinde, aynı cinsiyetten köpeklerle düzenli teritoryal kavgalara girmesine neden olur. Av sırasında son derece akıllı, sessiz, cesur ve deneyimlidir.

Baş+

Normal orantıya sahiptir, keskin açılar veya ince oyuntular olmadan güçlü ve kuvvetli bir havası vardır. Koyu kahverengi veya fındık rengi gözleri vardır, tercihen göz kapakları siyahtır ancak kısmi pigmentasyon da kabul edilebilir.

lupoid

Vücut+

Omuz başlarındaki yükseklikten on kat uzundur (omuzdan kalçalara kadar olan noktada).

lupoid

Deri+

Tamamen beyazdır. Göz etrafında tek siyah veya koyu renk leke kabul edilir ancak başın onda birinden fazlasını kaplamamalıdır.

lupoid

Kulaklar+

Yüksekte durur, geniş kafatası sayesinde ayrıktır. Doğal duruşta, iki yana sarkar ve iç tarafları yanaklara yakındır. Dikkat kesildiğinde yarı dik bir hal alır.

lupoid

Kuyruk+

Orta yüksekliktedir ve üst çizgiye 45 derece açıdadır. Kılıç şeklindedir, kalın ve uzundur, dizlere kadar uzanır ama daha fazla uzun değildir.

lupoid

Tüy+

Eşit oranda kısadır, pürüzsüzdür ve yumuşaktır, 1,5-2 cm uzunluğundadır. Kalınlık ve yoğunluk iklime bağlı olarak değişir.

lupoid

Dogo Argentino ırkı köpekler, uzun bacaklı, sıkı ve kaslı köpeklerdir. Devasa değildir ama iyi orantısı vardır, güçlü kaslar, sıkı ama elastik transparan ciltle kaplıdır. Hızlı tepkiler veren zeki hayvanlardır ancak yürüyüşleri sakin ama belirgindir, içsel mutluluğunu yansıtır. Bu sadık, sevgi dolu köpekler, göze çarpacak şekilde beyaz renktedir. Genel olarak bu ırk, doğal bir atletin fiziksel yeteneğine sahiptir.

Biliyor muydunuz?

Tropik iklimlerde kürkü ince ve seyrektir, pigmentli bölgeler ortaya çıkar ancak bu durum kabul edilir. Soğuk iklimlerde, tüyler kalın ve yoğundur ve alt kürk mevcuttur.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram