Home > Great Dane

Yazdır

Great Dane

Kibar Dev

Breed
FCI-2
Pinscher and Schnauzer - Molossoid Breeds - Swiss Mountain and Cattle Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Deutsche Dogge

Erkek boyutu : En az 78 cm

Dişi Boyutu : En az 71 cm

Bakım derecesi :

Anavatanı : Germany

breed_picture

Danua ırkı köpekler, gurur, güç ve güzelliği tek bir vücutta ama büyük bir vücutta birleştirir. Uyumlu, orantılı gövdeleri ve manalı yüzü ve başıyla, Danua ırkı köpekler en asil özelliklere sahiptir. Gerçek bir kibar devdir.

Baş+

Bütüne orantılıdır, uzun, dar ve net hatları vardır, canlı durur ve kibar hatlara sahiptir. Uzun ve yağsız bir boynu vardır.

lupoid

Vücut+

Özellikle erkeklerinki kare şeklindedir.

lupoid

Deri+

Üç ayrı renk mevcuttur: Sarımsı kahverengidir, kırçıllı, siyah, çok renklidir ve mavidir. Diğer renkler halen tanınmaktadır.

lupoid

Kulaklar+

Yüksekte durur, doğal bir sarkıklığı vardır, orta büyüklüktedir, ön kenarları yanaklara yakındır.

lupoid

Kuyruk+

Yüksekte durur ve geniştir, uca doğru incelir ve dizlere uzanır.

lupoid

Tüy+

Oldukça kısa ve yoğundur, düz, sıkı ve parlaktır.

lupoid

Danua ırkının yakın atası, Bullenbeisser ırkıdır ve özellikle yaban domuzu avında kullanılan büyük erkek tazılardır; bu köpekler şekil olarak, güçlü İngiliz mastif ve esnek, hızlı Greyhound arasında bir yerdedir.İlk Danua standartı, 1880 yılında, Berlin’de bir şov sırasında yayınlanmıştır. 1888 yılında ırk kulübü oluşturulmuştur ve standart birkaç kere değiştirilmiştir. Güncel standarttın içeriği ve biçimi, F.C.I’ya dayanmaktadır. Danua ırkı köpekler, mutlu ve sevgi doludur; refakat ettikleri insanları, özellikle çocukları çok severler ancak yabancılara temkinli yaklaşırlar. Korkusuz, kendinden emin, uysal ve anlayışlı Danua ırkı köpekler, insanlar tarafından oldukça sevilir ve neredeyse hiç saldırganlaşmadığı için aile köpeği olmaya son derece uygundur.

Biliyor muydunuz?

18.yy’ın ortalarında, Ulmer Dogge, İngiliz Dogge, Alman Dogge, Hatzrüde, Saupacker ve Grosse Dogge dahil olmak üzere çeşitli adlar altında bir sürü köpek mevcut olmuştur ve bunlar farklı kürk renkleri ve boyutları olsa da benzer köpeklerdir. 1878 yılında, yedi jüriden ve yetiştiricilerden oluşan bir komite, Dr. Bodinus adı altında Berlin’de, tüm bu farklı köpekleri, İngilizce’de Great Dane olan ve karışıklığa sebep olduğu için, Deutsche Dogge adı altında ve kendi dillerinde sınıflandırmak için bir araya gelmiştir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram