Home > Saint Bernard

Yazdır

Saint Bernard

Efsane devam ediyor

Breed
FCI-2
Pinscher and Schnauzer - Molossoid Breeds - Swiss Mountain and Cattle Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : St. Bernardshund

Erkek boyutu : 68-88 cm arası

Dişi Boyutu : 63-78 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : Switzerland

breed_picture

Saint Bernard ırkı köpekler, genellikle sakin yapılı arkadaş canlısı bir devdir; ancak etkileyici duruşuna rağmen canlılığından da bir şey kaybetmez. Dağ köpeklerinin en yaygını olmasa da, yüzyıldan fazla bir süredir en bilinen ve en ünlü köpektir. İki türü vardır. Kısa tüylü olanın sık, düz, yatık ve kaba bir üst kürkü, gür alt kürkü vardır; uzun tüylü olanın düz, orta uzunlukta üst kürkü vardır ve alt kürkü de gürdür.

Baş+

Güçlü, etkileyici, gösterişli ve belirgin bir bitimi vardır, alnı doğrudan burun köküne doğru iner.

lupoid

Vücut+

Genel olarak etkileyici, uyumlu, gösterişli ve son derece kaslıdır.

lupoid

Deri+

Küçük veya daha büyük kırmızımsı kahverengi (lekeli kürk) lekelerle beyazdır, sırtı ve yan taraflarını kaplayan kesintisiz kırmızımsı kahverengi leke vardır.

lupoid

Kulaklar+

Orta büyüklüktedir, yüksekte durur, geniştir ve pürüzlüdür.

lupoid

Kuyruk+

Alt tarafı geniş ve güçlüdür, uzun ve ağırdır. Kuyruk kemiğinin ucu en azından dize kadar gelir.

lupoid

Tüy+

Kısa veya uzun olabilir.

lupoid

Deniz seviyesinin 2500 km üzerinde bulunan Great St.-Bernard Geçidi’nde bulunan misafir evi, 11.yy’da gezginler ve hacılar için bir sığınak olarak yapılmıştır. 17.yy’ın ortasından itibaren, keşişler büyük dağ köpeklerini koruma amaçlı yanlarında bulundurmaya başlamıştır; bu durumun kanıtı, 1695 yılına ait çizimlerde ve 1707 yılına ait bir sığınak notunda bulunmuştur.Kısa bir süre sonra bu köpekler gezginlere de eşlik etmeye başlamıştır; özellikle karda ve siste arama ve kurtarma görevlerini üstlenmişlerdir. Pek çok dilde, bu ırkın hayat kurtaran bir köpek olduğuna dair ifadeler vardır. Napolyon’un ordusundaki askerler 1800 yılında bu geçidi kullanmıştır ve Barry isimli bir köpeğin prototip arama ve kurtarma köpeği olduğu efsanesini yaymıştır. Bu köpeğin ataları, çevre bölgelerde çokça bulunan büyük çiftlik köpekleridir. Birkaç nesil boyunca, üreticiler bugünkü ırkı elde etmiştir ve 2 Haziran 1887 yılında Saint Bernard adıyla tanınmıştır. O tarihten beri İsviçre'nin ulusal köpeği olarak kabul edilmiştir.

Biliyor muydunuz?

Saint Bernard ırkı köpeklerin İsviçre’de, Barry isimli bir Saint Bernard ırkı köpeğin (1880-1814) 40 kişinin hayatını kurtardığı bildirilen ve doğum yeri olan Great St. Bernard Geçidi Sığınağı yakınlarında bir müzesi vardır. Barry Vakfı’nın cömert bağışları sayesinde 2005 yılından beri o sığınak ırkın resmi evi haline gelmiştir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram