Home > Tornjak

Yazdır

Tornjak

İki anavatanı olan güneyli Slav

Breed
FCI-2
Pinscher and Schnauzer - Molossoid Breeds - Swiss Mountain and Cattle Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Tornjak

Diğer Adlar : Bosnian, Herzegovinian, Croatian Shepherd Dog

Erkek boyutu : 63-68 cm arası

Dişi Boyutu : 58-63 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : Bosnia and Herzegovina Croatia

breed_picture

Tornjak ırkı köpekler, sağlam, itaatkar, zeki, asil ve kendinden emin köpeklerdir. Kendilerine emanet edilen mülkü koruma konusunda son derece tutkulu olan bu köpekler son derece dürüsttür ve yabancılara karşı güvensizdir. Refakat ettikleri insana kendilerini adar, sakinleştirici bir etkisi vardır ve yakından tanıdıkları insana karşı sevgi doludur.

Baş+

Uzundur, burnu kafatasıyla aynı uzunluğa sahiptir.

lupoid

Vücut+

Omuz başları oldukça gelişmiştir, kısa, gergin, oldukça geniş ve düz bir sırtı vardır. Kısa beli, göğsü ve sağrısını bağlar.

lupoid

Deri+

Çeşitli düz renklerde belirgin lekelerle alacadır. Zemin rengi genellikle beyazdır.

lupoid

Kulaklar+

Orta büyüklüktedir, üçgendir, kıvrık ve sarkıktır, oldukça yüksekte durur.

lupoid

Kuyruk+

Uzundur, orta yükseklikte durur, son derece hareketlidir.

lupoid

Tüy+

Genel olarak uzun tüylüdür, yüz ve bacaklardaki tüyler kısadır.

lupoid

Tornjak ırkı köpekler, nesli neredeyse tükenmekte olan, genetik açıdan homojen yerli çoban köpeklerinden üretilmiştir. Bu köpekler, günümüzde Hırvatistan’ın güney Slav eyaletleri ve Bosna Hersek bölgesine komşu olan bölgede dağlar ve vadilerden oluşan geniş bir alanda yaşamıştır. 1067-1374 yıllarına kadar dayanan yazılı belgelerde bu köpeklerden bahsedilmiştir. Bu köpeklere ve geçmişlerine olan ilgi, 1972 yılı civarında o zaman Yugoslavya olarak bilinen yerde başlamıştır.Gelecek nesiller için çeşitliliği korumak adına bir karar alınmış ve üretim programı 1978 yılında başlamıştır. Günümüzde, şu an bağımsız ülke olan her iki bölgede de, köpeklerin birkaç nesline dayanan safkan ve sağlıklı Tornjak nüfusu vardır. Tornjak ırkı köpekler iri, güçlü, orantılı ve çeviktir. Uzun ve sık tüyleri neredeyse kare şeklindeki gövdelerini kaplar. Kemik yapıları ne çok hafif ne de çok ağır ve hantaldır.

Biliyor muydunuz?

Tornjak ırkı köpekler, öğrendiklerini uzun süre unutmayan ve çabuk kavrayan köpeklerdir. Kendilerine verilen görevi yerine getirmeyi çok severler ve eğitilmeleri de oldukça kolaydır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram