Akita Inu – Photos, Characteristics, Information – Dog Breeds - Royal Canin
Home > Akita Inu

Yazdır

Akita Inu

Sonsuz sadakat

Breed
FCI-5
Spitz and Primitive types
FCI
breed_picture

Original Name : Akita Inu

Diğer Adlar : Akita

Bakım derecesi :

Anavatanı : Japan

breed_picture

Akita Inu’yu iki kelimeyle anlatmak isterseniz, sevecen ve farklı diyebilirsiniz. Bu köpekler, gelişmeleri yakından takip etmeyi seven sakin bir yapıya sahiptir. Büyük, Spitz benzeri görünümü göz önünde bulundurulduğunda Akita Inu yürüyen bir paradoks gibidir: arkadaşlıktan çok fazla hoşlanmasına rağmen son derece bağımsızdır; sakindir ancak herhangi bir tereddüt almadan inisiyatif alma kapasitesi de vardır. Diğer köpeklerin yanında biraz daha dikkat etmekte fayda vardır çünkü onları etkisi altına almak isteyebilir ancak hayatları boyunca tek bir insana son derece sadık kalacaklardır.

Baş+

Kafatası vücutla orantılıdır, geniş alnı, kıvrımlı olsa da kırışıklık yoktur.

lupoid

Vücut+

Düz, sağlam bir sırt, geniş kaslı bel ve gelişmiş bağırlı yüksek bir göğsü vardır.

lupoid

Deri+

Kırmızımsı kahverengi, susam rengi (siyah lekeli kırmızımsı kahverengi), kahverengi benekli veya beyazdır.

lupoid

Kulaklar+

Kısmen küçük, kalın, üçgen şeklinde, uçlarda hafif yuvarlak, birbirine oldukça uzak, dik veya ileri doğru eğilmiştir.

lupoid

Kuyruk+

Dik, kalın ve sırta doğru hafif eğimli durur.

lupoid

Tüy+

Sert, esnek, yoğun alt kürkle birlikte düzenli üst kürk bulunur.

lupoid

2. Dünya Savaşı sona erirken, Akita nüfusunun tehlikeli derecede azaldığı anlaşılmıştır. Üç farklı türü bulunmaktadır ve saf ırk Kongo-go’nun tekrar oluşturulması sırasında, Dewa türüne ait bir köpek, kısa süreli de olsa çok önemli bir rol oynamıştır. Ortaya çıkan köpeğin Mastif ve Alman Çoban Köpekleri ile çakışan karakteristik özellikleri vardır. Akita üreticilerinin sayısı giderek artmakta ve Japon halkı bu ırka çok değer vermektedir. Köpek meraklıları bu türü kabul etmemektedir ve Matagi Akitayla birlikte yabancı ırkların özelliklerinin melezlenmesini ortadan kaldırmak için çok çalışmaktadır. Amaç, orijinal ırk türünü tekrar ortaya çıkarmaktır. Bu başarılı çalışmalar, bugün çok iyi bildiğimiz büyük Akita’ların ırk ıslahını sağlamaya oldukça faydalı olmuştur. Bu koruma köpekleri, iri ve sağlıklı bir yapıya sahiptir; iyi bir orantısı vardır, dayanıklıdır ve uzun yürüyüşler yapmasını sağlayan atletik bir yeteneğe sahiptir. İkincil cinsiyet özellikleri güçlü bir şekilde belirgindir. Büyük bir asalet ve ciddiyet güçlü özellikleri arasındadır.

Biliyor muydunuz?

Beyaz dışında tüm kürk renkleri “urajiro” olmalıdır, bu da burnun yan taraflarında, yanaklarda, çene altında, boyunda, gövdede, karında, kuyruk altında ve bacak içlerinin beyazımsı tüy olması gerektiği anlamına gelir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram