Home > Samoyed

Yazdır

Samoyed

Arktik yıldız

Breed
FCI-5
Spitz and Primitive types
FCI
breed_picture

Original Name : Samoyedskaya Sabaka

Erkek boyutu : İdeal olarak 55 cm’dir.

Dişi Boyutu : İdeal olarak 53,34 cm’dir

Bakım derecesi :

Anavatanı : Russian Federation

breed_picture

Arkadaş canlısı, dürüst, dikkatli ve canlı olan Samoyed ırkı köpeklerin avlanma içgüdüsü oldukça zayıftır. Utangaç veya saldırgan değillerdir bu nedenle koruma köpeği olmaya da uygun değildir. Bu orta büyüklükteki arktik Spitz türleri güç, dayanıklılık, cazibe, esneklik, saygınlık ve kendinden eminliğin simgesidir. Cinsiyet kolaylıkla ayırt edilebilir. Ünlü "gülümsemesi", gözlerin şeklinden, konumundan, ağız köşesinin hafif yukarı doğru olmasından kaynaklanır.

Baş+

Güçlüdür ve takoz şeklindedir.

lupoid

Vücut+

Omuz başlarındaki uzunluktan biraz daha fazladır, yüksek, sıkı ama esnektir.

lupoid

Deri+

Saf beyaz, krem veya beyaz ve açık kahverengidir (esas renk, açık kahverengi lekeli beyaz olmalıdır).

lupoid

Kulaklar+

Düz, nispeten küçük, kalın, üçgen şeklindedir ve uçları hafif yuvarlaktır.

lupoid

Kuyruk+

Oldukça yüksekte durur.

lupoid

Tüy+

Gür, kalın, esnek, yoğun kutup kürkü vardır; alt kürkü yumuşak, kısa ve sıktır.

lupoid

Samoyed ırkı köpekler, isimlerini Kuzey Rusya ve Siberya’nın yerli Samoyed insanlarından almıştır. Bölgenin güneyinde, beyaz, siyah veya kahverengindedir ve geyiklerin korunmasında kullanılır; kuzey bölgelerde ise, saf beyaz renkli ve yumuşak başlı olup, sürülerin korunmasında ve avlarda kullanılır. Samoyed ırkı köpekler sahiplerini her yerde takip ederler, hatta onlarla aynı evde uyurlar. Orijinal standart Birleşik Krallık’ta 1909 yılında yayınlanmıştır.

Biliyor muydunuz?

İngiliz zoolog Ernest Kilburn Scott, 1889 yılında bir Samoyed kabilesine katılmış ve onlarla 3 yıl geçirmiştir. Dönerken Sabaka isimli kahverengi bir erkek yavru almıştır, Sabaka Rusça'da köpek demektir. Daha sonra, Batı Ural bölgesinden Withey Petchora isimli krem rengi bir dişi ve Siberya’dan Musti isimli kar beyazı bir erkek getirtmiştir. Kaşiflerin eve getirdiği diğer köpeklerle birlikte, bu köpekler batıda orijinal Samoyed üretim stoğunu oluşturmuştur.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram