Cesky Fousek – Photos, Characteristics, Information – Dog Breeds - Royal Canin
Home > Cesky Fousek

Yazdır

Cesky Fousek

Köpek azminin somut örneği

Breed
FCI-7
Pointing Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Český Fousek

Erkek boyutu : 58-66 cm arası

Erkek ağırlığı : 27-34 kg

Dişi Boyutu : 55- 60 cm arası

Dişi ağırlığı : 21-27 kg

Bakım derecesi :

Anavatanı : Czech Republic

breed_picture

Ceský Fouseks, orta büyüklükte, tüyleri tel tel olan, genel olarak dayanıklı ve güçlü bir havaya sahip asil bir ırkın üyeleridir. Bu becerikli av köpekleri, arazide, suda ve ormanda çalışmak için gerekli özellikleri kalıtsal olarak almıştır. Eğitimi kolaydır ve sahiplerine bağlıdır.

Baş+

Kurudur, oldukça düzdür, uzundur ve boynun üst kısmında bulunur, burnu kafatasından biraz daha uzundur ve hafif eğimlidir.

lupoid

Vücut+

Kısa ve kalın yapılıdır, belirgin omuz başlarından hafif eğimlidir ve geniştir, sağrıları uzundur ve kendinden eğimlidir; kısa ve kısmen geniştir, oldukça kavisli bir beli vardır.

lupoid

Deri+

Koyu mercan kırı rengindedir, kahverengi lekeler olabilir, gövde ve alt bacaklar üzerinde kahverengi lekeler olabilir veya lekesiz bir şekilde kahverengidir.

lupoid

Kulaklar+

Oldukça yüksekte durur ve geniştir, hafif yuvarlak uçlara doğru incelir ve yanakların üçte ikisi uzunluğundadır.

lupoid

Kuyruk+

Üst çizgiden uzanır.

lupoid

Tüy+

Üç tüy şekli vardır: Yumuşak, yoğun alt kürk vardır, nemin cilde ulaşmasını önlemek için 1 cm’den uzun tüyler vardır ve yazın tamamen dökülür; sık üst kürkü 2,5-3 cm arasındadır, oldukça sert ve kabadır; düz koruma tüyleri 5-6 cm arasındadır.

lupoid

Ceský Fouseks, Bohemya, Moravya ve Slovakya’da I. Dünya Savaşı’ndan önce yaygın olarak bulunan, tel tüylü avcı köpekleridir. Büyük Savaş nüfusu önemli oranda azaltmıştır ancak planlı bir program sayesinde ırk yeniden canlanmıştır ve modern Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’da ikinci en popüler av köpeğidir.

Biliyor muydunuz?

Ceský Fouseks, çok yönlü av köpekleridir – hem suda hem de karada mükemmeldir – görevlerini tamamlamak için çok kaba kuvvet kullanma kapasiteleri vardır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram