Home > Drentsche Patrijshond

Yazdır

Drentsche Patrijshond

Çok becerikli İspanyol Hollandalı

Breed
FCI-7
Pointing Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Drentsche Patrijshond

Diğer Adlar : Dutch, Partridge, Dog

Erkek boyutu : 55-60 cm arası

Dişi Boyutu : 53-58 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : Netherlands

breed_picture

Drentsche Patrijshond ırkı köpekler, orijinal olarak Fransa üzerinden İspanya’dan Hollanda’ya gelen 16.yy köpeklerinden gelmektedir. Ülkenin doğusunda, özellikle de Drenthe bölgesinde bu ırk diğer yerlerde olduğu gibi herhangi bir çapraz melezleme olmadan safkan olarak devam ettirilmektedir. Bu ırk Hollanda’da Mayıs 1943 tarihinde resmi olarak tanınmıştır ve ırk kulübü Haziran 1948 tarihinde kurulmuştur. Drentsche Patrijshond – bu isim, Flemenkçede Drenthe Partridge Köpeği anlamına gelir- Küçük Münsterländer ve Fransız Spaniyellerle akrabadır.

Baş+

Kısmen geniştir ve oldukça kavislidir. Bitimden başlayarak hafif çıkıntılı art kafa arasında belli belirsiz bir iz vardır. Orta boyutludur, oval şeklinde gözlerinde zeka ve kibarlık vardır.

lupoid

Vücut+

Orta uzunluktaki gövde, düz bir sırtla ve belle birlikte uyumlu bir hat oluşturur ve hafif eğimli sağrıyla sonlanır.

lupoid

Deri+

Kahverengi lekelerle beyazdır, benekli veya beneksizdir.

lupoid

Kulaklar+

Ağır değildir, yukarıda bulunur, katlanmadan başın yanına doğru sallanır.

lupoid

Kuyruk+

Oldukça yüksekte bulunur, dize kadar uzanır.

lupoid

Tüy+

Vücudu iyice kaplayan yoğun bir post vardır.

lupoid

Drentsche Patrijshond, pek çok farklı arazi türünde kullanılabilecek ideal av köpekleridir ve çok çeşitli silahlarla çalışabilir. Avcıyla sürekli temas halinde olması doğuştan gelen bir yetenek gibidir. Arama yaparken, bu ırkın pek çok köpeğinin kuyruğu, özellikle de köpek kokuyu aldığında daireler çizer. Ava yaklaştığında, avcıyı bekler ve çok fazla vakit geçtiğini düşünürse kafasını çevirip avcıyı arar. Bu son derece uyumlu ırkın köpekleri, açık arazide veya bataklıkta çok farklı türdeki avlar için uygundur. Aynı zamanda kayıp avları bulmada mükemmeldir. Son derece orantılı, yağsız kaslı ve net hatlara sahip bu köpekler, hafif uzun güçlü gövdeleriyle, çok hızlı koşabilir ve bu da av köpekleri için şarttır. Takoz şeklindeki burnu, kafatasından biraz daha kısadır. Dudakları oldukça kurudur ve sarkmaz.

Biliyor muydunuz?

Tüyleri, vücut üzerinde çok uzun olmamasına rağmen, kulakları yapılıdır ve boyun ve gövde üzerindeki uzun tüyler çok farklı bir hava verir; arka ve ön bacaklardaki tüyler ve fırça gibi kuyrukla birliktedir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram