Home > İNGİLİZ SETTER

Yazdır

İNGİLİZ SETTER

Standartı Belirleme

Breed
FCI-7
Pointing Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : English Setter

Diğer Adlar : Laverack, Setter

Erkek boyutu : 63-66 cm arası

Dişi Boyutu : 60-63 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : United Kingdom

breed_picture

İngiliz Setter ırkı köpekler, yarışma veya av sırasında her zaman ellerinden geleni yapan, performansın zirvesinde bir köpektir. Son derece aktif ve oldukça becerikli avcı olan bu köpekler, oldukça nazik karakterli ve son derece dost hayvanlardır.

Baş+

Yüksekte taşınır, uzun ve oldukça yağsızdır.

lupoid

Vücut+

Orta uzunluktadır, kısa ve düz bir sırtı, geniş, güçlü kaslı ve hafif eğimli beli vardır, omuzları arasında göğsü derindir.

lupoid

Deri+

Siyah ve beyaz (mavi belton), turuncu ve beyaz (turuncu belton), limon sarısı ve beyaz (limon belton), kahverengi ve beyaz (alacalı belton) veya üç renktir; yani: Mavi belton ve bronz veya alacalı belton ve bronzdur; gövde üzerinde geniş lekeler bulunmamaktadır.

lupoid

Kulaklar+

Orta uzunlukta, alçakta durur, yanaklara doğru sarkar ve düzgün katmanlıdır.

lupoid

Kuyruk+

Orta uzunluktadır, en fazla dizlere uzanır, hafif kıvrımlı veya pala şeklindedir ancak yukarı doğru değildir, uzun tüy tutamları şeklinde bayrak gibi durur.

lupoid

Tüy+

Başın arkasından kulaklara kadar hafif dalgalı, uzun ve ipeksidir; kalça kısmı ve ön ayaklar, neredeyse ayaklara kadar tüylüdür.

lupoid

İngiliz Setter ırkı köpekler, görünüş ve hareket açısından son derece şık, orta boylu köpeklerdir ve bu durum da ırkın acemiler ve puristlerin önüne geçmesini sağlamıştır. İngiltere’de, Setting Spaniyel olarak, 14.yy’da, av kuşları için bir av köpeğine gerek duyan avcılar tarafından geliştirilmiştir; seleksiyon iki kişinin çabaları sayesinde 19.yy’da rayına oturmuştur. Edward Laverack (1800-1877), bu ırkın babası olarak kabul edilirken, Richard Purcell Llewellin (1840-1925), Llewellin Setter olarak bilinen ayrı bir türde uzmanlaşmıştır.

Biliyor muydunuz?

İngiliz Setter ırkının ayırt edici benekli kürkünü tarif etmek için kullanılan Belton kelimesi, ırkın babalarından biri olan Edward Laverack tarafından ortaya çıkarılmıştır. 19.yy sonlarında bu konu hakkında önemli bir kitap yazmıştır. Belton, İngiltere’nin kuzey doğusunda bulunan, Laverack’ın aktif olduğu bir köydür.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram