Home > Golden Retriever

Yazdır

Golden Retriever

Altın standart

Breed
FCI-8
Retrievers - Flushing Dogs - Water Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Golden Retriever

Diğer Adlar : Golden

Erkek boyutu : 55-60 cm

Dişi Boyutu : 50-55 cm

Bakım derecesi :

Anavatanı : United Kingdom

breed_picture

Golden Retriever, dünya çapında sahip olduğu popülerliğin hakkını verecek niteliklere sahip bir ırk: Sevimli, arkadaş canlısı, oyuncu, nazik… Başka bir deyişle, tam anlamıyla ideal bir dost ve aile köpeği…

Baş+

Boyna tam oturan nazik, dengeli ve geniş bir kafa yapısı vardır.
lupoid

Vücut+

Dengeli ölçüleri, güçlü, kaslı bir yapısı vardır. Dar belli, ve derin göğüslüdür.
lupoid

Deri+

Altın ve krem tonlarında olabilir. Ayrıca göğüs bölgesinde biraz beyaz tüy görünebilir.
lupoid

Kulaklar+

Orta boyda, göz hizasındadır.
lupoid

Kuyruk+

Sırt ile aynı hizada bulunur. Bileklere kadar uzanabilir fakat ucu bukleli değildir.
lupoid

Tüy+

Havalı, düz ve dalgalı bir tüy yapısına sahiptir. Yoğun, su geçirimsiz bir alt postu vardır.
lupoid

Zeki, sosyal, son derece sadık ve bir o kadar da eğlenceli… Gayet anlaşılabilir nedenlerden dolayı tüm dünyada en sevilen köpek ırklarından bir tanesi olan Golden Retriever; aile üyelerine, yabancılara ve diğer hayvanlara karşı oldukça arkadaş canlısı olan, özellikle de ilk defa köpek sahibi olacak kişiler için ideal bir ırktır. Ortalama 10 – 12 yıllık bir ömrü olan Golden Retriever köpekler, geç olgunlaşan, yaşları ilerlerken bile yavrulara ait davranış özellikleri gösteren oyuncu hayvanlardır. Golden Retriever ırkının kökeni, Tweed Water Spaniel ile pek çok kez çiftleştirilmiş olan, Lord Tweedmouth tarafından 1865 yılında getirilen ve şu anda ölü bir ırk olan Nous adlı sarı Retriever’a kadar uzanmaktadır.

Biliyor muydunuz?

Golden Retriever’lar dünyanın her yerinde sevilen ve güvenilen aile köpekleri olmakla beraber, spor ve iş köpekleri olarak da aktif olarak kullanılmaktadır. İtaatkâr ve uysal oldukları kadar spor disiplinlerinde de oldukça başarılı olan bu köpekler, rehber ve kurtarma köpeği olarak da insanlara hizmet eder; avda iz sürme ve vurulup düşen avı getirme gibi konulardaki başarılarıyla öne çıkarlar. İsimlerinde yer alan “Retriever” kelimesi de bu anlamda kullanılmaktadır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram