Home > Cavalier King Charles Spaniel

Yazdır

Cavalier King Charles Spaniel

Kralın Dönüşü

Breed
FCI-9
Companion_and_Toy_Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Cavalier King Charles Spaniel

Erkek ağırlığı : 5-8 kg

Dişi ağırlığı : 5-8 kg

Bakım derecesi :

Anavatanı : United Kingdom

breed_picture

Cavalier King Charles Spaniel’ler sporcu, sevecen ve kesinlikle korkusuzdurlar. Bu köpeklerin neşeli, arkadaş canlısı, saldırganlıktan uzak doğası, onlara son yüzyılın sonundan itibaren güçlü bir popülerlik kazandırmıştır.

Baş+

Kafatası, kulaklarının arasında neredeyse tamamen düzdür, kısadır.

lupoid

Vücut+

Düz sırtlı, kısa bellidir, göğüs orta boy ve kaburgalar oldukça esnektir.

lupoid

Deri+

Siyah ve koyu kahverengi: Göz üstleri, yanaklar, kulak içleri, göğüs, bacaklar ve kuyruğun alt tarafı kuzguni siyah renk üzerine parlak koyu kahverengi lekelidir. Beyaz lekeler olmamalıdır.

Yakut: Tek renkli, yoğun kızıl. Beyaz lekeler olmamalıdır.

Blenheim: inci beyazı bir baz üzerinde dağılan zengin kestane tonlu lekeler. Lekeler, iki kulak arasında eşit olarak dağılarak, irkin karakteristiği olan çok değerli baklava işaretini oluşturur.

Üç renk: Siyah ve beyaz renkler; göz üstlerinde, yanaklarda, kulak içlerinde, göğüste, bacaklarda ve kuyruğun alt tarafında koyu kahverengi lekeler olacak şekilde, düzgün bir yerleşimle ve parçalı bir şekilde dağılmıştır.

lupoid

Kulaklar+

Uzundur, yüksek durur, bol miktarda tüyle kaplıdır.

lupoid

Kuyruk+

Uzunluğu gövdeye orantılıdır, uygun konumlanmıştır, neşeyle taşınır ama hiçbir zaman gövde üst hattının çok üzerine çıkmaz.

lupoid

Tüy+

Uzun, ipeksi ve buklesizdir, hafif dalgalı olabilir, bol miktardadır

lupoid

Aktif, cana yakın ve dengeli Cavalier King Charles Spaniel’lerin genel olarak, hem mahzun hem de meraklı bakan, iri kara gözleriyle nazik bir ifadeleri vardır. Bu irk, 1945 yılına dek İngiltere’de resmi olarak tanınmamıştır. King Charles Spaniel, daha öncesinde Kennel Club tarafından İngiliz Toy Spaniel olarak tanınmaktaydı.

Biliyor muydunuz?

 

Cavalier King Charles Spaniel’in ortaya çıkışı Amerikalı bir Spaniel süs köpeği tutkunu olan Roswell Eldridge sayesinde gerçekleşti. Kendisi, 16.,17. ve 18. yüzyıl resimlerindeki eski moda tipi üretebilecek kişilere hatırı sayılır miktarda paralar vaat etti. Bu iş sonunda gerçekleşti ve Cavalier King Charles Spaniel Kulübü 1928’de kuruldu. 

 

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram