Chihuahua – Photos, Characteristics, Information – Dog Breeds - Royal Canin
Home > Chihuahua

Yazdır

Chihuahua

İnce ama sağlam

Breed
FCI-9
Companion_and_Toy_Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Chihuahueño

Erkek ağırlığı : 1,5-2 kg arasındadır ancak her iki cinsiyetten bireylerde yarım kilo veya bir kilo sapmaya izin verilir.

Bakım derecesi :

Anavatanı : Mexico

breed_picture

Chihuahua ırkı köpekler, sıkı bir yapıya sahip, hızlı, uyanık ve son derece cesur köpeklerdir. Çekici doğal merakları ve daha büyük köpeklerle karşı karşıya kaldıklarında bile son sözü söylemelerini sağlayan sevecen ve neşeli karakterleri sayesinde kendilerine yakın olanı hissetme sezgileri vardır. Bütün bunların hepsi Chihuahua’ları ideal refakat köpeği kılar.

Baş+

Elma şeklinde yuvarlak başları vardır ve bu ırkın en belirgin özelliğidir.

lupoid

Vücut+

Sıkı ve yapılıdır, düz bir üst çizgisi vardır, hafif belirgin omuz başı vardır, kısa, sert bir sırtı vardır, beli kaslıdır, geniş ve güçlü sağrıya sahiptir.

lupoid

Deri+

Her tonda ve kombinasyonda renge izin verilir.

lupoid

Kulaklar+

Büyük, sabırsız, geniş ve açıktır, alt kısmı geniştir, uca doğru yavaşça incelir ve yuvarlaktır.

lupoid

Kuyruk+

Kuyruğun duruşu önemli bir ırk özelliğidir. Hareket halindeyken yukarıdadır, kıvrım veya yarı daire şeklindedir, ucu bel bölgesine dönüktür ve duruşta genel bir uyum yaratır.

lupoid

Tüy+

İki türü vardır: Kısa veya uzun olabilir.

lupoid

Günümüz Chihuahua orantısına sahip köpeklerin kemikleri, Cholula Piramitlerinde bulunmuştur. Bazıları, bu ırkın bazı ortak kökenlerinin ortak olduğuna ve 16. yüzyıl İspanyol Meksika ve Peru istilacıları tarafından getirilen Çin köpekleriyle melezlendiğini düşünür. Kesin olarak bilinen ise Chihuahua ırkı köpeklerin 20. yüzyılın başlarından beri insanların yetiştirdiği en küçük köpek ırkı olduğudur. Yüzyıl sonra, popülerlikleri dünyanın her yerinde artmaya başlamıştır.

Biliyor muydunuz?

Bu eski ırk,10.ve13.yy’lar arasında Toltekler tarafından evcilleştirilmeden önce Chihuahua eyaletinin yaban bölgelerinde uzun süre yaşamıştır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram