Home > Fransiz Bulldog

Yazdır

Fransiz Bulldog

Başarılı minik molosser

Breed
FCI-9
Companion_and_Toy_Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Bouledogue Français

Erkek boyutu : Ağırlığıyla orantılıdır

Erkek ağırlığı : En az 7 kg, en fazla 14 kg’dir.

Bakım derecesi :

Anavatanı : France

breed_picture

Tüm diğer molosser türleri gibi Fransız Buldog ırkı köpeklerin de, Epirian ve Roma moloss köpeklerinden gelmesi son derece muhtemeldir. Bulldog, Medieval Alaunt ve diğer benzer Fransız türleriyle akrabadır. Günümüzün ırkı, 1880’li yılların Paris’inde işçilerin yaşadığı bölgelerde melezlenme sonucu ortaya çıkmıştır. O zamanlarda, Halles pazarının kasaplarıyla ve arabaların arasında yaşarlar ancak özel fizikleri ve mutlu yapıları sayesinde yüksek sosyete ve sanatçı toplulukları arasında kendine bir yer edinmiştir. Nüfusları da giderek artmıştır.

Baş+

Son derece güçlüdür, geniş ve karedir; cildi neredeyse simetrik katlar ve kırışıklıklar oluşturur, karakteristik olarak büzüşmüş üst çene-burun bölgesi vardır ve burada kafatasının uzunluğu genişliğine katılır; gözler aşağıdadır, burundan oldukça uzaktadır özellikle kulaklar oldukça büyüktür; yuvarlark ve hafif çıkıktır, önden bakıldığında beyaz (göz akı) renk görünmez kapkaradır, dikkatli bir ifadesi vardır.

lupoid

Vücut+

Üst çizgi, bel bölgesinde yavaşça artar, kuyruğa doğru keskin bir şekilde düşer, kısa, geniş belleri, geniş kaslı sırtı, eğimli sağrısı, derin, silindir gövdeleri, oldukça yuvarlak karın ve göğüs kafesi ve geniş ön gövdesi oldukça rağbet görür.

lupoid

Deri+

Tek renk olarak sarımsı kahverengi, çizgili veya aksi halde az sayıda lekelidir (alacalıdır).

lupoid

Kulaklar+

Orta büyüklüktedir, alt tarafı geniştir, uçları yuvarlaktır, yüksekte durur ancak yakın değildir, dik durur.

lupoid

Kuyruk+

Kısadır, sağrı üzerinde aşağıda bulunur, kalça kısmına yakındır, alt kısmı kalındır, doğal olarak boğumlu veya dirseklidir, uca doğru incelir.

lupoid

Tüy+

Düzgün, yoğun, parlak ve yumuşaktır.

lupoid

Fransız Buldog köpekleri tipik küçük boyutlu molosser tipinde bir ırktır, son derece kaslı ve sıkı bir yapısı, sağlam kemikleri vardır. Bu güçlü köpeklerin, dikkatli, aktif ve zeki bir görünümü olmalıdır. Cana yakın, neşeli, oyuncu, atletik ve en önemlisi de refakat ettiği yetişkinlere ve çocuklara karşı sevecendir.

Biliyor muydunuz?

İlk ırk kulübü, 1880 yılında Paris’te oluşturulmuştur ve ilk kayıt beş yıl sonra, 1898 yılında bu ırk anavatanında resmi olarak tanındığında oluşturulan ilk standarta takiben gerçekleştirilmiştir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram