Anasayfa KEDİNİZ Yavru Kedi Büyüme, Önemli Bir Aşama Doğumdan Sütten Kesilmeye Kadar

Büyüme, Önemli Bir Aşama

Yazdır
Doğumdan Sütten Kesilmeye Kadar

İZLENMESİ GEREKEN BİR DÖNEM

Doğumdan sütten kesilmeye kadar devam eden bu bir kaç haftalık kısa dönem boyunca, yaklaşık yüz gram ağırlığında ve tamamen annesine bağımlı olan narin kedi yavrusu, tıpkı bir yetişkin gibi becerilerinin birçoğunu elde edecek ve beslenme tercihlerini belirleyecektir.

Doğum

Dişi kedinin gebeliği döllenmeden sonra ortalama 63 ila 66 gün sürer. Doğumdan birkaç gün önce, tedirgin dişi kedi yuvasını yapabileceği sessiz ve ışıktan korunmuş bir yer arar. Tabanı temiz bez parçaları ile kaplanmış ve mesela bir dolabın alt kısmına konulmuş olan plastik bir kutunun seçilmesi, dişi kedinin orada küçük yavruları ile birlikte yatabilmesine uygun olması kaydı ile mümkündür. Sahibinin sakin ve güven veren varlığı bu zamanda önemlidir.

Uterusun sert kasılmaları her bir yavrunun aşağı yukarı 30 ile 60 dakikalık aralıklarla doğmasını sağlar. Anne amniyotik keseyi yırtar ve doğan yavrunun kafasını dışarı çıkarır, sonra yoğun bir şekilde yalayarak yavruyu ısıtır ve nefes alıp vermesini sağlar. Irka bağlı olarak, bir defada her biri ortalama 70 - 150 gram ağırlığında 1 ile 10 arasında yavru doğabilir (uç örnekler istisnadır)

İlk dört haftası

Yavru kedi, göbek bağı kesilir kesilmez, annesi tarafından temizlenir ve anne karnının sıcaklığı ve kokusunun yönlendirmesi ile annenin memelerinden birine doğru emekler. İlk besini süt değil, ağız sütüdür (kolostrum). Görünüşü ve bileşimi sütten farklı olan bu sıvı, yavrunun ilk bağışıklık savunmasını sağlamak için gerekli olan çeşitli antikorları içerir.

İlk günlerde yavru kedinin tek faaliyeti emmek ve annesine ve kardeşlerine temas ederek uyumaktır. Annesine tamamen bağımlı olarak, en iyi memeyi bulmaya çalışması ile yavru için yaşam mücadelesi daha şimdiden başlamıştır. Sağır ve kör olduğundan, en gelişmiş hisleri koklama (olfaksiyon) ve dokunmadır. Duyma duyusu doğumdan sonra en erken 5. günde işlevsel hale gelir. 7 ile 15 gün arasında gözlerini açar. Duyma duyusuna doğumdan sonraki 14. günde kendisini adapte eder. Yaklaşık 17 günlük iken, dört ayağı üzerinde yürümeye başlar. 1 aylık olduğunda seslere, ışığa ve kokulara uyumlu hale gelir.

Sütten kesilmeden önceki dönemden sütten kesilmeye

Yaşamının ilk saatlerinde ağız sütünü aldıktan sonra, yavru kedi anne sütü emmeye başlar. Fazla doğum olması, dişi kedinin sütünün yeterli olmaması veya yavrunun annesinden ayrılması durumlarında, uygun formüllü bir süte başvurmanız gerekir. Yavru kedinin süt şekerini, laktozu sindirme yeteneği daha sonra diğer sindirim yetenekleri lehine olacak şekilde düşer. Anne sütü azaldıkça ve ilk süt dişleri çıktığında, yani doğumdan sonraki 3 ve 4. haftalar arasında beslenme geçişi başlar. Bu onun büyüme eğrisinde bir kırılmaya yol açar. Yavaşça sütün yerine geçecek olan diyet, yavrunun enerji eksikliği çekmesini ve bağışıklık sisteminin zayıflamasını engellemek için tüm besin maddeleri gereksinimini karşılamalıdır. Bir yaşındaki yavru kedinin süt dişlerine uygun olan Health Nutrition* diyeti ile beslenmesi, yüksek oranda sindirilebilir protein içeriğinden dolayı yavruya son derece güçlendirilmiş sindirim güvenliği sağlar. Ayrıca, yavrunun doğal savunmasının desteklenmesine katkıda bulunur. Yoğunluğuna göre, bu gıda önce formüllü süt ile ve daha sonra su ile karıştırılarak ve nihayetinde de katı olarak verilebilir. 7 veya 8 haftalık iken, yavru sütten kesilir. 4 aydan sonra, 4 ile 12 aylık olduğu dönemdeki büyümesi için formüle edilen 2. aşama Health Nutrition diyeti verilmeye başlanabilir.