Kedi Irkları

Yazdır
Kedi Irkları

HANGİ IRK SEÇİLMELİ?

Her zaman formunun uyumunun ve dengesinin hâkimiyeti altında olan, bedeninden esneklik akıyor izlenimi veren bu evcil kedigilin – kedi- görünüşü, cinsinin genetik çeşitliliği ile güçlendirilmiş çok geniş bir panorama sunar. Irklar ve renkler kedi sevenlerin en büyük zevki için birleşir.

Farklı federasyonlar tarafından aşağı yukarı altmış kedi ırkı kabul edilmektedir. Bu ırkların standartları, her birinin tarihini, fiziksel görünümünü ve karakterini tanımlar. Büyük veya küçük, minyon veya iri, kedilerin morfolojisi tüm ara aşamaları mümkün kılan aşağıdaki üç türde yer alır.

Irklar: görünüm ve yaradılış meselesi

Az çok genel ancak sıklıkla gözlemlenen eğilim, yetişkin veya yavru kedi ne kadar uzun yapılı ise, o kadar aktiftir. Kedi ne kadar büyük ve iri ise, o kadar sakin ve kendi halindedir. Doğal olarak bu sadece bir eğilimdir, bireysel farklılıklar ile azalmıştır.

Aktif kediler: Boru şeklinde bir bedene, uzun bir kafaya ve hareket eden her şeye doğru dikilen geniş kulaklara sahiptir. Sözde “doğulu” morfolojilerinin ve tazılarınki gibi ince kasların altında, vahşi bir yaradılış yatmaktadır. Siyam, Balinese, Orientals, Mandarin, Cornish Rex sevimli, çok konuşkan ve sahibine çok düşkün kedilerdir. Yalnızlıktan hoşlanmayan bu aktif kediler arasına ayrıca Sphynx (Sfenks), Bengalese (Bengal kedisi), Habeş kedileri eklenmelidir.

Güçlü yaradılışa sahip ılımlı kediler: Atletik bir vücutları ve güçlü kasları vardır. Dengeli ve ölçülü olmaları bu kedilerin güçlü yanlarıdır. Sakin ve cana yakın yaradılışları nedeniyle, her zaman haklarına el uzatılmaksızın var olacaktırlar. Bunlardan bazıları Chartreux, European, Burmese, Egyptian Mau (Mısır Mau kedisi) ve dalgalı tüylü Devon Rex kedileridir.

Güçlü ve nazik kediler: Güçlü ve büyüktürler. Önemli olduklarının farkındalarmış gibi, güçleri sadece nezaketleri tarafından dengelenebilir. Bunlar, British veya Exotic Shorthair gibi tamamen yuvarlak; Maine Coon, Norwegian, Siberian ve Ragdoll gibi dev olabilirler. Bazıları, İran kedileri gibi günlük veya Burmese Sacred gibi haftada iki kere bakım gerektiren uzun tüylere sahip olabilir. Bu güçlü ve sessiz kediler, sevimli oyuncaklar olmaksızın insanın arkadaşlığından hoşlanırlar.

Kısa tüylü mü uzun tüylü mü?

Bu olgu için bilimsel bir açıklama olmamasına rağmen, kısa tüylü ve uzun tüylü çeşidin olduğu ırklarda, uzun tüylü kedilerin kısa tüylü kedilerden daha sakin olduğu sıklıkla not edilmiştir. Bunun en iyi örneği İran kedisi ve aslında kısa tüylü bir İran kedisi olan Exotic Shorthair’dır.