Büyüme'den Yetişkinliğe

Yazdır
Küçük Irk Yavru Köpekler

MİNİ IRKLAR

Küçük ırk köpekler, MİNİ IRKLAR, yetişkin ağırlığı 10 kg’ı aşmayan köpeklerdir. Her ne kadar genellikle avcılıkta kullanılan Dachshund gibi ırklardan türemişlerse de çoğu refakat köpeğidir.Çoğu zaman kapalı alanda yaşarlar ve gezintileri genellikle kentsel çevrede gerçekleşir.

Küçük ırk köpekler 8 ile 10 ay içerisinde hızla gelişir ve büyük ırk köpeklere göre önlerinde daha uzun bir ortalama yaşam süresi vardır. Mini ırk yavrularının günde ortalama 20 gr aldığı ilk altı aylık dönemde büyümesinin büyük kısmı gerçekleşir. Kısa ve yoğun büyüme döneminde dikkat edilmesi gereken birkaç özellik vardır. Bu özellikler arasında aşırı kiloya kısmen neden olabilecek diş yapısı, sindirim yeteneği ve yaşam tarzı bulunur.

Bir diş yapısından diğerine

Yorkshire teriyeri gibi belirli Mini ırk yavrularında, süt dişlerinin boyutu çok küçüktür. Sadece diş eti yüzeyinde görünürler. Her ne kadar süt dişlerinin yerini 4. ile 6. ay arasında kalıcı dişler alsa da, mama taneciğinin boyut ve yapı olarak bu diş yapısına uyumlu olması önemlidir ve bu yüzden diş yapısı çok yakından gözlemlenmelidir. Aslında Mini ırklar ağız ve diş problemlerine daha fazla maruz kalmaktadırlar.

Alt ve üst diş arkları arasındaki diş arkı kapaması kusurları kötü tıkanıklıklara, diş taç kısımlarının arasında yiyecek birikintileri oluşmasına ve sonuç olarak bakteriyel kolonizasyona neden olur.

Kısa ve yoğun büyüme dönemi için yüksek sindirim hassasiyeti

Sütten kesilme döneminde, yavrunun laktoz sindirim yeteneği azalır ve yavaş yavaş tahıl nişastasını sindirebilecek hale gelir. Sindirim yetenekleri hızla gelişmesine rağmen, gıdadaki protein, yağ, organik madde ve enerji yetişkin bir köpek ile karşılaştırıldığında 3 aylık bir yavru tarafından daha az kullanılabilir.Diyetsel geçiş, doğal savunmalarını desteklemeye katkıda bulunan ve optimal sindirim toleransı sağlarken düzenli büyümeyi destekleyen, çenesinin ve dişlerinin boyutuna göre uyarlanmış sağlıklı beslenmeye geçiştir.

Erken yağ dokusu oluşumu

Bazen Mini ırkların değişken iştahını memnun etme, olası aşırı kilo risklerini göz önünde bulundurmayı gerektirir.

Doğumda, küçük ırk yavrunun ağırlığı yetişkin ağırlığının %5 i kadardır, yani büyük ırk yavruya göre 5 kat daha fazladır. Çok kısa bir büyüme sürecinde, henüz iki aylıkken maksimum yoğunluğa erişip ağırlığının 20 katına çıkacaktır. Bu büyüme dönemi süs köpeklerinde (Şivava, Minyatür Spitz …) yaklaşık 8 aylık dönemde, diğer küçük ırk köpeklerde ise yaklaşık 10 aylık dönemde sona erer.

Bu erken büyümeden dolayı, Mini ırklarda yağ dokusu gelişimi çok erken başlar.

Adiposit oluşumu tüketilen kalori miktarından doğrudan etkilendiğinden, kilo eğilimini gözlemlemek önemlidir. Ayrıca kısırlaştırma genellikle fazla kiloluluk riskini arttırır. Mini ırk yavrular için uyarlanmış ve önerilen miktarlarda verilmiş Health Nutrition diyeti düzenli büyümeyi sağlarken bu riski önleyecektir.

Gıda ödülleri sadece gıda gereksinimleri gözlemlendiğinde verilmelidir ve günlük gıda alımı hesaplamasına dahil edilmelidir.