Yavru Köpeğinizle Yaşam

Yazdır
Seçmek

YAVRU KÖPEĞİNİZİ NASIL SEÇMELİSİNİZ?

Bir köpek ile yaşamak sizi uzun süre bağlayacak bir karardır ve bu kararı verirken oldukça düşünmelisiniz. Bir köpek ortalama on yıldan fazla yaşar. Dolayısıyla, gereksinimleri sizin yaşam tarzınıza adapte olabilecek bir köpek seçmelisiniz, ancak aynı zamanda onunla birlikte yaşamayıda öğrenmelisiniz.

Hangi ırkı seçmelisiniz?   

Alman Çoban Köpeği (German Shepherd Dog) uysal, Labrador çocuklara karşı sevecen, Greyhound (tazı) özgürdür… Yine de hiçbir köpek kesin olarak bu şekilde sınıflandırılamaz. Aslında, bir ırk köpeğinizin sahip olmasını istediğiniz role kilosu ve boyutu yönünden uygun olarak seçilmelidir. Doğrusu, bir mülkiyet için Yorkshire Teriyeri bekçi köpeği olarak seçmek, veya Alman Mastiff (German Mastiff) veya Büyük Pireneyi (Great Pyrenees) tüm gün apartman dairesinde kilitlemek uygunsuzdur. Genel bir kural olarak küçük boyutlu bir köpek her ne kadar daha heyecanlı olsa da, orta boyutlu bir köpeğe göre daha az yaşamsal alana gereksinim duyar, daha büyük ırk köpekler ise, her zaman yaşamak için daha büyük bir alana ihtiyaçları vardır. Hangi ırk seçilirse seçilsin, her köpeğin gün boyunca birçok kez sahibinden ilgi görmeye ihtiyacı olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. Seçiminizden emin olmak için ırk derneklerinden veya üreticilerden bilgi almalısınız. Köpek gösterileri, köpek ırklarının tam çeşitliliğini keşfetmek ve ırk uzmanları ile konuşmak için ideal yerlerdir.

Erkek mi dişi mi?

Dişilerin boyutu genellikle erkeklerin boyutundan daha küçüktür ve bu, seçim için bir kriter olabilir. Esas olarak kızgınlık yılda iki kere genellikle ilkbahar ve sonbaharda döneminde görülür. Bu daima erkeklerin bir araya toplanması ve vazgeçmeyen kararlılıklarını göstermeleri ile sonuçlanır.

Köpek nereden alınmalıdır?

Yavru köpeğinizi ırklar alanında uzmanlaşmış üreticilerden almanız en iyisidir.

Yavrular, üreticilerin iyi tanıdığı, özellikle seçtiği ve üzerinde iddialı konuşabileceği köpeklerden doğarlar. Böylece yavru köpek, ırk standartlarında belirtilen morfolojik kriterlere uymayı garantiler. Aynı şey yaradılışından gelen temel özellikler için de geçerlidir. Üretim yerlerini ziyaret etmeniz tavsiye edilir. Bu, yavruların annesini görmenizi, doğumundan itibaren yavruların yaşam koşullarını bilmenizi ve üretici ile konuşma imkanı bulmanızı sağlar. Profesyonel üretici, seçilen yavrunun ile alıcının yaşam tarzının uyumlu olduğundan emin olmak isteyecektir. Üretim çiftliklerinin bir listesi köpek derneklerinden, veterinerlerden ve ırk derneklerinden temin edilebilir.