İnsanlara Hizmet Eden Köpekler

Yazdır
Kurtarma Köpeği

KAHRAMAN KÖPEK

Köpekler evcilleştirilmelerinden beri, avcılıktan, korumaya ve sürü gütmeye tüm çalışma alanlarında insanlara yardım etmektedirler.Yıllar geçtikçe köpekler daha da fazlasını yapmaktadırlar:

Çığ köpeği

Çığ arama kurtarma, köpek ihtiyacının acil olduğu nadir ilk yardım disiplinlerinden biridir. Olağanüstü koku duyusu, hızı ve kararlığı onu ön plana çıkarır. Bununla birlikte köpek, delici ve kazıcıların da bulunduğu bir grubun üyesidir. Takımlar aynı anda çalışır fakat köpeklerin çığ üzerinde önceliği vardır.

Köpekler neden böyle ileri sürülür? Çığ daha hızlı keşfedildiğinde, ilk yardım görevlileri diri diri gömülen daha fazla bireyi kurtardığından dağ ilk yardımında zaman faktörü oldukça önemlidir. Bu durumda, köpeğin rolü çok önemli bir hale gelir: Çalışması kalite açısından eşit veya yüksektir ve ayrıca köpek zemini daha hızlı bir şekilde keşfeder.Yirmi devriye polisi tarafından gerçekleştirilen tam bir araştırmada %100 sonuca ulaşmak için yirmi saat gerekirken aynı %100 sonuç için köpek bir hektarlık arsa üzerinde iki saat çalışır.

Takip köpeği

Takip kişileri aramayı kapsar ve temelinde az ya da çok koklama yoluyla alınan ipuçlarına (izler, nesneler, süpheli ipuçları…) dayanır.

 Amaç bir veya birçok kişiyi bulabilmek veya sahada veya yakın çevresinde kayıp ya da gizli herhangi bir nesne veya ekipman parçasını tespit edebilmek hatta sadece gidilen yönü belirleyebilmek olmalıdır.Her an bireyin vücudu dışarıya koku molekülleri yayar. Köpeğin karşı karşıya kalacağı model bir dizi faktörden oluşmuştur: belirli kokular (bir bireye, bir gruba veya bir türe özgü), kimyasal kokular (deri, yağ, giysiler), alandaki parçalanmış unsurlar (ezilmiş bitkiler, zemindeki yaralanma nedeniyle yüzeye geri gelen bakteriler…) doğal ortam (ağaçlık, çayır, kaba yonca, ekin), hava koşulları.Takibin karmaşıklığı nedeniyle ve çabuk kavramayan tüm köpekler için özel eğitim gerektiğinden, yetenekli köpeklerin önceden seçilmesi gereklidir. Bu yüzden seçilmiş olan hayvanlar şu özellikleri göstermelidirler: özellikle koku alma yeteneği gelişmiş; parazit kokuları ve çevre tarafından dikkatinin dağılmaması için büyük bir konsantrasyon yeteneği (iz sürmede dikkat ve hassasiyet); dinamizm, canlılık, dayanıklılık ve atılganlık; son olarak cesaret ve silah atışlarına karşı kayıtsızlık.

Arama köpeği

Arama, kaybolan insanları aramayı amaçlayan, takip gibi aynı kategorinin bir parçası olan bir disiplindir. Ancak farklı bir şekilde uygulanır: köpeğe ne bir referans cisim ne de olası bir hareket alanı gösterilir. Köpeğin herhangi bir koşum veya tasması olmadan gitmesine izin verilir. Bu durumda, çığ veya enkaz gibi belirlenmiş bir alanda arama yapıldığında işi, belirli bir kokuyu aramaya dayalı olur.

Deniz kurtarma köpeği

Her kurtarma disiplininde olduğu gibi köpek fiziksel yetenekleri ve büyük saptama yeteneği sayesinde cankurtaran yardımcısı olarak önemli bir rol oynar.

Newfoundland deniz ve su kurtarması için en çok tercih edilen ırktır

Bu ırk, deniz ve su kurtarmasında kullanılabilecek bir çok iyi özellik sunar:

  • gücü: birkaç kişiyi veya birkaç tonluk bir tekneyi çekebilir;
  • dayanıklılığı: birkaç saat veya uzun mesafeler boyunca yüzebilir.
  • kendini hazırlaması için yaklaşık beş dakikaya ihtiyacı olan bir dalgıçın aksine soğuğa karşı dayanıklılığı sayesinde hemen hazır olması;
  • her koşulda deniz kazası kurbanlarına oldukça güven verme eğiliminde olan muhteşem sakinliği;
  • görevini asla terk etmemesi konusunda kararlılığı;
  • hemen müsait oluşu: hiç bir ekipmana ihtiyacı yoktur

Deniz veya su kurtarması maksadıyla edinilen yavrular, güçlü kas dinamizmi ve güçlü iskelet yapısına göre ve kalça displazisi riskine karşı sistematik X-ray taraması ile alınır.

Enkaz arama köpeği

Enkaz arama köpeğinin rolü büyük depremler ile sınırlı değildir. Heyelan veya yangın sonrası bina çökmeleri, şantiye veya madende meydana gelen çökmeler, tren veya uçak afetleri olması halinde müdahale edebilirler.Ne yazık ki bu durumlar hiç eksik olmuyor.

İngiltere'de İkinci Dünya Savaşı sırasında bombalı saldırılardan sonra enkazların altında kalan insanları bulmak için bu köpekler ilk defa kullanılmıştır.Daha 1954 yılında Amerika, Almanya ve İsviçre’de arama köpeği eğitim merkezleri kurulmuştur.

1976 yılında İtalya Frioul’daki depremden sonra İsviçre köpekleri uluslararası alanda ünlü hale gelen ilk köpeklerdir. Getirilen 12 köpek sayesinde, 510 ölü ile birlikte 42 hayatta kalan kişi bulunmuştu.

O zamandan beri bu tür her felakette özellikle 11 Eylül 2001 olayında, bu kurtarma ekiplerinin cesaret ve azmi medyada yer alır.Bir köpek ve bir insanın ortaklık ettiği herhangi bir işteki gibi, sahibi ve köpeği arasında çok yakın suç ortaklığı gereklidir.Hayvanın aramasını yönlendiren hayvan terbiyecisi, hayvanı enkazda "anlayabilmek" için mükemmel bir şekilde tanımalıdır, örneğin tüm tepkileri için tetikte olmalıdır.

Köpeğe gelince benzer şekilde, alanda her ne zorluk olursa olsun sahibini her yerde takip etmesi için ona mükemmel derecede güvenmelidir.

Bu seviyede bir ortaklık çok uzun bir hazırlık gerektirir.

Enkaz araması için kullanılan köpek iyi bir koku duyusuna sahip, sakin ve dengeli bir yaradılışa ve bol enerjiye sahip olmalıdır.

Genellikle aynı enkaz alanında birçok köpek olacağından, insanlara karşı olduğu gibi hemcins köpeklerine karşı da sosyal olmalıdırlar.

Öğrenmek için oynamayı sevmesi de önemlidir. En çok kullanılan ırklar özellikle Alman ve Belçika çoban köpeği olmak üzere çoban köpeği ırklarıdır.

Fotoğraflar