Köpeğinizle Yaşam

Yazdır
Beslemek

KÖPEKLERİN BESLENME ŞEKİLLERİ

Köpeğin besinsel gereksinimleri insanla aynı değildir. Bu nedenle onun “sahipleri gibi” beslenmesi doğru olmaz. Köpek beslenmesiyle ilgili dikkat edilmesi gereken, günlük mama tüketiminin, köpeğin ırk, boyut, yaş, aktivite gibi belirli özellikleri dikkate alınarak, sağlığı için gerekli tüm besinleri dengeli bir şekilde içermesidir. Her hayvanın spesifik ve benzersiz gereksinimlerini olabildiğince karşılamaya çalışan bu dengeyi kurmak, Sağlıklı Beslenme’nin amacıdır.

Her besini yiyen ve bünyesi et, sebze ve meyve gibi çeşitli gıdalara uygun olan insanın aksine, köpeğin sindirim sistemi daha farklıdır. Bu ve diğer birçok sebepten dolayı, köpeğin beslenmesinin insanla aynı şekilde olabileceğini düşünmek ciddi bir hata olacaktır.

Boyutlarına göre köpekler nasıl beslenmelidir?

Farklı köpek ırkları arasındaki kilo ve boyut ölçüsü aralıkları, hayvanlar alemindeki en geniş aralıklardan biridir. 1 kg ağırlığındaki Chihuahua’dan, 100 kg ve daha fazla ağırlıktaki St Bernard’a kadar, pek çok boyutta köpek ırkı mevcuttur. Bu aralık morfolojik, fizyolojik, metabolik ve davranışsal farklılıklara neden olmakla birlikte sağlık ve beslenme üzerinde önemli sonuçlar doğurur. Örneğin küçük ırk köpek, orta ırk köpekten daha fazla enerji ve yağ içerikli gıda almalıdır. Büyük ırk köpeklerde, enerji yoğunluğundaki artış, öğün miktarının azaltılmasını ve böylece onların daha sınırlı sindirim kapasitesinin dengelenmesini sağlar. Bu nedenle, köpeklerin beslenme şekillerinin boyutlarına göre belirlenmesi önem taşır.

Mama tanesinin şekli ve dokusuna gelince, kolay kavramayı ve çiğnemeyi desteklemek gerektiği gibi, mama çene ve diş yapısına uygun olmalıdır.

Irklarına göre köpekler nasıl beslenmelidir?

Her ırk benzersizdir: köpeğin beslenme ihtiyacı, tüy yapısının özgünlüğü, sindirim veya eklem duyarlılığı, enerji ihtiyaçları, yatkın olduğu genetik rahatsızlıklara bağlı olarak farklılık gösterir.

Royal Canin uzmanları köpek ırkları bilgisini sürekli olarak geliştirmek için hayvan üreticileri, veteriner hekimler, araştırmacılar ve hayvan besleme uzmanları ile çok yakın çalışırlar. Beslenme hakkında gelişmeler, bilimsel ilerlemelerle aynı hızda ilerler. Örneğin, Alman kurdu ve Labrador köpeklerinin boyutları benzerdir, fakat tamamen farklı beslenme ihtiyaçları vardır.

Son yıllarda ırklar ve ırk özellikleri bilimi alanında gerçekleştirilen gelişmeler, besinlerin ve bunların faydalarının daha geniş bir şekilde kontrol edilmesine ve köpeklerin beslenme düzeninin daha sağlıklı hale getirilmesine katkı sağlamıştır.

Aktivitelerine göre köpekler ne yer?

İş gören bir köpeğin, mesela bir av köpeğinin veya bir kurtarma köpeğinin, sadece günde iki kere göğüs tasması ile dışarı çıkan şehir köpeği ile aynı besinsel gereksinimleri olmayacaktır. Gerçek şudur ki, tek bir ırk içinde, çalışma şampiyonları ve güzellik şampiyonları arasında farklılıklar bulunabilir.

Yavru bekleyen dişinin, gebeliğin ilk haftalarından itibaren artan protein, enerji ve mineral gereksinimleri vardır. Laktasyon döneminde ise yavrularını beslediğinden dolayı, beslenme gereksinimlerinde önemli bir artış olacaktır. 6 yavru doğuran 25 kg’lık dişi bir köpek maksimum oranda süt üretecektir, örneğin yavruları yaklaşık üç haftalıkken bu miktar günde 2 litredir. Sadece özel bir beslenme bu tür ihtiyaçların karşılanmasını sağlar.

Yaşam biçimlerine göre köpekler nasıl beslenmelidir?

Bazı köpeklerin, özellikle küçük boyutlu ırkların, yalnızca kentsel ve temelde “kapalı mekân” yaşam biçimi vardır. Örneğin evin içinde yaşarlar. Evde köpek beslemek, bu noktada bazı riskleri beraberinde getirebilir. Aşırı kilo alma riski özellikle bu köpeklerde göz önünde bulundurulmalıdır. Enerjilerini harcamak için az imkanları vardır. Günlük hayatın her anında köpeğin beslenme düzeninde dengesizlikler oluşabilir. Bu kapalı alandaki mini ırklara uygun ve tavsiye edilen miktarlarda verilen bir Sağlıklı Beslenme şekli, bu riskin önlenmesini ve kilolarının korunmasını sağlar. Sağlıklı Beslenme yöntemi ile evde köpek beslerken ortaya çıkabilecek pek çok riske karşı önlem almanız mümkündür. Ödül mamalara gelince, beslenme gereksinimleri olması haricinde bunlar kaldırılmalı ve günlük diyet alımına entegre edilmelidir.

Yaşlarına göre köpekler ne yer?

Köpek “yaşlı” olarak nitelendirilmeden önce, yaşlanma belirtilerinin henüz görülmediği “olgunluk” yaşına ulaşır. Bu dönemde de köpeğin nasıl beslendiği, sağlığı açısından önem taşır. Canlılığını korumasına yardımcı olacak ve hücre yaşlanmasına karşı mücadele edecek Sağlıklı Beslenme şekli ile bu olgunluğa eşlik etmek mümkündür.

Köpek ortalama yaşam süresinin %75 ile 80’ini geride bıraktığında, artık gerçekten yaşlı olarak kabul edilir ve köpeğin beslenmesi bu noktada sağlıklarını koruyucu nitelikte olabilir. Sağlıklı beslenme, yaşlanmayla beraber gelen birçok kronik hastalığa karşı önleyici bir rolü oynayabilir veya klinik belirtilerin dışavurumunu sınırlandırmaya imkân sağlayabilir. Doğru miktarlarda entegre edildiklerinde Vitamin E ve C, taurin, lutein ve beta-karotenler yaşlı köpeğin doğal bağışıklık sistemini destekler. Balık yağı (omega 3) ve hodanda (omega 6) bulunan esansiyel yağ asitleri, deri ve tüy sağlığını korumaya yardımcı olur.

Sağlığı iyi olan yaşlı köpeğin beslenme şekli, hasta olan yaşlı köpeğinkinden farklı olmalıdır. Düzenli veteriner hekim muayeneleri zorunludur. Böbrek, kalp gibi organlarda ortaya çıkabilecek olası sağlık problemlerini mümkün olduğu kadar erken dönemde tespit etmek amaçlanmalıdır.

Royal Canin’in köpek beslenmesi alanında yaptığı araştırmalar ve Sağlıklı Beslenme yaklaşımı ile “köpekler nasıl beslenir” sorusunun en sağlıklı yanıtına ulaşmak çok basit. Royal Canin’de köpeklerin beslenmesinde önem taşıyan boyut, ırk, yaş gibi özellikler göz önünde bulundurularak özel olarak formüle edilen köpek maması ürünleri ile siz de en sağlıklı şekilde köpeğinizi besleyebilirsiniz.