Köpekler bin yıllık dönemde insanlara uyum sağlamışlardır, fakat kendilerine özgü davranışsal ve besinsel ihtiyaçları vardır. Bunları bilmek köpeğinizin sağlığını garanti altına alacaktır.

Kedi günlük yaşama kolaylıkla adapte olsa da kendine ait davranışsal ve besinsel ihtiyaçları vardır. Bunları bilmek kedinizin sağlığını garanti altına alacaktır.

Hem günlük hem de uzun-dönemli sağlığa katkıda bulunan Sağlıklı Beslenme, hayvanın yaşına, boyutuna, fizyolojik durumuna ve ırkına göre son derece hassas bir şekilde ölçülen temel besinler içerir.

Vitaminler

Fotoğraflar

Les différentes formes de la vitamine A (rétinol/rétinal) jouent un rôle dans la synthèse des pigments rétiniens nécessaires à la perception des couleurs (iodopsine des cônes) et à la vision dans l’obscurité (rhodopsine des bâtonnets).

Retinol olarak da bilinmektedir

A vitamini organizmada iki onemli rol oynar.

A vitamini eksikliği şunlara yol açar:

  • göz problemleri (gece görüşünde azalma, korneada donuklaşma, konjunktiva kuruluğu);
  • cilt problemleri (cilt kuruluğu, yağ bezlerinde atrofi);
  • üreme anomalileri;
  • infeksiyonlara ve pulmoner komplikasyonlara karşı daha fazla hassasiyet.

Aşırı miktarda A vitamini de vücut için zararlıdır (eklem problemleri, üreme problemleri).

Biraz ön bilgi

Eski çağlarda karaciğer bazı görme bozukluklarının tedavisinde kullanılırdı. 1913 yılında A vitamini izole edilmiş, 1931’de ise kimyasal yapısı çizilmiştir. Yağda çözünen uzun zincirli bir alkoldür. İnce bağırsakta absorbe edilir ve karaciğerde depolanır. Köpeklerde beta karoten A vitamini öncüsüdür ancak kedilerin bu sentezi gerçekleştirmesi mümkün değildir.

Vücuttaki rolü

  • Görme: karanlığa adaptasyon.
  • Üreme: belirli hormonların sentezi.
  • Metabolizma: protein sentezi.
  • Deri ve tüyler: epidermis hücrelerinin çoğalmasını ve sebum üretimini düzenler. A vitamini sebore ve genellikle kaşıntının ardından ortaya çıkan kepekle mücadelede faydalıdır. Çinko ve sülfürlü aminoasitlerle sinerji içinde hareket eder.

Doğal kaynaklar

Retinol halinde: karaciğer, et, balık, yumurta, süt ürünleri.