SAĞLIKLI BESLENME AMAÇLARI - Royal Canin

SAĞLIKLI BESLENME AMAÇLARI

Yazdır aA+ Aa-
SAĞLIKLI BESLENME AMAÇLARI

Sağlıklı Beslenme'nin Dört Amacı

Bilimsel veteriner araştırmaları sayesinde, geleneksel beslenme kavramı; yani enerjiyi arttırma, sürdürme ve vücuda alımı, şimdilerde önleyici ve belirli durumlarda tedavi edici bir özellik kazanmıştır. Bu yeni boyutlar Health Nutrition’un doğuşuna işaret eder.

Beslenmenin dört amacı vardır

1. Vücut gelişimi ve bakımı: Amino asitler, mineraller, iz elementleri, vitaminler ve yağ asitleri, vücudun gelişmesi ve bakımı için temel beslenme ihtiyaçlarına cevap verir.

2. Enerji Temini : Lipidler ve karbonhidratlar köpekler için ana enerji kaynaklarıdır. Kediler de ayrıca enerji metabolizmaları için proteinlere bağımlıdır.

3. Besleme ve Önleme: Bazı besinler böbrek hastalıkları, sindirim sorunları ve yaşlanma etkileri gibi riskleri önlemek için diyete (antioksidanlar, prebiyotikler, lifler, temel yağ asitleri, vb) eklenmelidir.

4. Besleme ve bakım : Evcil hayvanların bir takım rahatsızlıklardan sonra iyileşmesine yardımcı olarak, terapötik veya nekahet dönemini desteklemek için diyete bazı besin maddeleri eklenir bazıları ise sınırlandırılır.

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram