Anasayfa SAĞLIKLI BESLENME Royal Canin Yaklaşımı Sağlıklı Beslenmenin Amaçları

Sağlıklı Beslenmenin Amaçları

Yazdır
Sağlıklı Beslenmenin Amaçları

SAĞLIKLI BESLENMENİN 4 AMACI

Bilimsel veteriner araştırmaları sayesinde, geleneksel beslenme kavramı; yani enerjiyi arttırma, sürdürme ve vücuda alımı, şimdilerde önleyici ve belirli durumlarda tedavi edici bir özellik kazanmıştır. Bu yeni boyutlar Health Nutrition’un doğuşuna işaret eder.

Beslenmenin 4 amacı vardır

1. Vücut gelişimi ve bakımı: Amino asitler, mineraller, iz elementleri, vitaminler ve yağ asitleri, vücudun gelişmesi ve bakımı için temel beslenme ihtiyaçlarına cevap verir.

2. Enerji Temini : Lipidler ve karbonhidratlar köpekler için ana enerji kaynaklarıdır. Kediler de ayrıca enerji metabolizmaları için proteinlere bağımlıdır.

3. Besleme ve Önleme: Bazı besinler böbrek hastalıkları, sindirim sorunları ve yaşlanma etkileri gibi riskleri önlemek için diyete (antioksidanlar, prebiyotikler, lifler, temel yağ asitleri, vb) eklenmelidir.

4. Besleme ve bakım : Evcil hayvanların bir takım rahatsızlıklardan sonra iyileşmesine yardımcı olarak, terapötik veya nekahet dönemini desteklemek için diyete bazı besin maddeleri eklenir bazıları ise sınırlandırılır.