Home > Australian Shepherd Dog

Yazdır

Australian Shepherd Dog

Sürü ırklarının yükselen yıldızı

Breed
FCI-1
Sheepdogs and Cattle Dogs (except Swiss Cattle Dogs)
FCI
breed_picture

Original Name : Australian Shepherd Dog

Diğer Adlar : Australian Shepherd, Aussie

Erkek boyutu : 50-58 cm arası

Erkek ağırlığı : 20-25 kg arası

Dişi Boyutu : 45-53 cm arası

Dişi ağırlığı : 20-24 kg

Bakım derecesi :

Anavatanı : United States of America

breed_picture

Adına rağmen bu sürü köpeği gerçek anlamda ilk kez Birleşik Devletler’de yaşayan çiftlik sahipleri tarafından seçilmiştir. Daha sonradan bu ırk dünyanın her yerinde popülerlik kazanmıştır. Avustralya Çoban Köpeğinin kökeni konusunda pek çok teori olsa da, bu ırk, bugün bildiğimiz haliyle Amerika Birleşik Devletlerinde özel olarak geliştirilmiştir. Aussie’ler isimlerini, 19.YY’da Avustralya’dan gelen Basque çoban köpekleriyle melezlenmesi yoluyla almıştır. Irkın popülerliği 2. Dünya Savaşı’ndan sonra, rodeolar, at şovları ve TV özel programları sayesinde geniş kitlelere ulaşan batı tarzı binişlerin başarısıyla daha da artmıştır.

Baş+

Kafatası hem uzun hem de geniştir, burnu siyah veya kahverengidir. Gözler kahverengi, mavi, kehribar veya bu renklerin çeşitli varyasyonlarından oluşur, küçük lekeler veya gölgeler bulunabilir.

lupoid

Vücut+

Boynu sıkıdır ve gövdenin iç kısımlarına kadar uzanır. Kemik yapısı orta seviyededir.

lupoid

Deri+

Blue merle, siyah, kırmızı merle, tek renk kırmızıdır (merle), bu renklerin hepsinde beyaz işaretler veya bronz (bakır) benekler olabilir veya olmayabilir.

lupoid

Kulaklar+

Kulaklar üçgen şeklindedir ve orta büyüklüktedir, baş üzerinde dik durur ve yanlara doğru düşer.

lupoid

Kuyruk+

Kuyruk düzdür, doğuştan uzun veya kısa olabilir ancak kuyruk kesimi yapılacaksa (izin verilen yerlerde) kuyruk 10 cm’i geçmemelidir.

lupoid

Tüy+

Tüyler orta seviyede sertliğe ve uzunluğa sahiptir, düz veya dalgalı olabilir ve hava koşullarına karşı dayanıklıdır. Alt kürkün kalınlığı mevsime bağlı olarak değişir.

lupoid

Avustralya Çoban Köpekleri orijinal olarak çiftliklerde çoban köpeği olarak kullanılmıştır. Güçlü gütme ve koruma içgüdüleri sayesinde zeki eğitim köpekleridir. Bu sadık arkadaşlar hayat doludur ve gün boyu çalışacak enerjiye sahiptir. Dikkatli, canlı, esnek ve çeviktir. Sakin yapılı ve iyi huylu köpekler olduğundan genellikle diğer köpeklerle de anlaşır. Yabancılara karşı biraz çekimser olabilirler. Günümüzde Aussie’ler özellikle de müzikli serbest stil veya flyball gibi çeviklik ve sadakat gerektiren köpek sporlarında son derece başarılıdır. Avustralya Çoban Köpekleri çok orantılı -hafif uzun- bir vücuda sahiptir ve orta büyüklüktedir. Sağlam yapılı ve ince kaslıdır ancak iri kemikli değildir. Kürkü orta uzunluktadır ve hem orijinallik hem de çeşit sunan renklerle farklı bir dokuya sahiptir.

Biliyor muydunuz?

Avustralya Çoban Köpeklerinin gözleri uygun renkte olmalıdır, post siyahsa siyah, kırmızı merle veya kırmızı ise kahverengi olmalıdır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram