Home > Australian Stumpy Tail Cattle Dog

Yazdır

Australian Stumpy Tail Cattle Dog

Avustralya ve Yeni Zelanda’dan Kısa Kuyruk

Breed
FCI-1
Sheepdogs and Cattle Dogs (except Swiss Cattle Dogs)
FCI
breed_picture

Original Name : Australian Stumpy Tail Cattle Dog

Erkek boyutu : 45-50 cm arası

Dişi Boyutu : 43-48 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : Australia

breed_picture

Dikdörtgen şeklindeki bu orantılı köpeklerin sert ve sağlam bir görüntüsü vardır. Her türlü koşulda uzun süreli olarak zahmetli çalışmalara dayanma kapasitesi konusunda güven verecek kadar güçlüdür. Kısa Kuyruklar sadık, cesur ve fedakar köpeklerdir ve çalışma ve sürüyü kontrol etme konusunda doğuştan gelen bir zekaları vardır. Her zaman tetikte, dikkatli ve itaatkardır. Zaman zaman yabancılara şüpheyle yaklaşırlar. Sorumluluklarını sürekli yerine getirmek için aklı başında olmak zorundadır.

Baş+

Kulakların arası geniş ve düzdür, gözlere doğru hafifçe daralır. Hafif ama belirgin bir bitişi vardır.

lupoid

Vücut+

Göğüs kemiğinden kalçalara kadar gövde uzunluğu, sağrının yüksekliğine eşit olmalıdır.

lupoid

Deri+

Mavi, kırmızı beneklidir.

lupoid

Kulaklar+

Kısmen küçük, dik ve neredeyse sivridir. Başın üst kısmında bulunur ama araları açıktır.

lupoid

Kuyruk+

Kesilmemiştir. Doğal olarak 10 cm’den uzun olmalıdır.

lupoid

Tüy+

Üst kürk nispeten kısa, düz, yoğun ve orta sertlikte tüylerden oluşur. Alt kürk kısa, yoğun ve yumuşaktır.

lupoid

Adından da anlaşıldığı üzere bu ırkın esas görevi sürüyü kontrol etmek ve gütmektir. Kısa Kuyruklar bu iki işi de, en zorlu koşullarda bile geniş açık alanlarda veya sınırlı alanlarda yapar. Her zaman uyanık, sıradışı bir biçimde zeki, sürekli tetikte, cesur ve güvenilirdir. Görevlerine tam bağlılıkları onları ideal sürü köpeği yapar. Kısa Kuyruklar'ın, Avustralya’da çok uzun bir geçmişi vardır ve 19.YY’ın başlarında sürü güdümü için dikkatle üretilmişlerdir. Bu ırkın kurucusu olarak iki düşünce ekolü vardır. İlk ekolün, sürü köpeklerini İngiltere’nin kuzeyinde bulunan Smithfields’den aldığı sürü köpeklerle, Avustralya bölgesine özgü dingolarla melezleyip ilk zıt çoban köpeği, Hall’s Heeler’ı 1830’da ortaya çıkaran Thomas Simpson Hall olduğu kabul edilir. İkinci teoriye göre, New South Wales’den Timmins of Bathurst isimli bir sığır çobanının 1830 yılında bir Smithfield’i dingo ile melezlemesidir. Kırmızı, kısa tüylü bu köpeklerin yavruları Timmins Biters olarak bilinir. Çok başarılı çalışanlar olmasına rağmen çiftlik hayvanlarına karşı son derece acımasız olduğu görülmüştür. Başka bir meleze daha ihtiyaç duyulmuştur. Yumuşak tüylü blue merle Collie ortaya çıkmış ve bugün bildiğimiz Kısa Kuyruk’un atası olarak her yönüyle başarılı bir köpek ortaya çıkmıştır.

Biliyor muydunuz?

Kısa Tüylüler genel olarak Orta Avustralya’da yetiştirilir ve sadece çok az sayıda köpek şecere defterine kayıtlıdır. 2001 yılında bu eski ırkın adı değiştirilmiş ve Australian Stumpy Tail Cattle Dog olmuştur.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram