Home > Bearded Collie

Yazdır

Bearded Collie

Şıklığın ve gücün hoş birliği

Breed
FCI-1
Sheepdogs and Cattle Dogs (except Swiss Cattle Dogs)
FCI
breed_picture

Original Name : Bearded Collie

Erkek boyutu : 53-55 cm arası

Dişi Boyutu : 50-53 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : United Kingdom

breed_picture

Sakallı Collie, karakteristik olarak yağsız, sağlam yapısı ve sakin, dengeli yapısıyla oldukça aktif bir köpektir. Neşeli ve meraklı ifadesi, bu çoban ırkının ayırt edici bir özelliğidir, esnek ve uzun hareketleriyle bilinir.

Baş+

Gövdesiyle orantılıdır. Kafatası geniş, düz ve karedir. Bitimden art kafaya olan uzaklık, kulak açıklığı arasındaki genişlikle aynıdır.

lupoid

Vücut+

Gövdenin uzunluğu, bel yerine göğüs kafesinin uzunluğundan gelir. Sırtı düz olmalı, kaburgalar belirgin olmalı; ancak kovan şeklinde olmamalıdır. Vücudu, yüksekliğinden uzundur (oran 5/4), bağrından sağrı noktasına kadar ölçülür. Dişiler biraz daha uzun olabilir.

lupoid

Deri+

Barut rengi, kırmızı-sarımsı kahverengi, siyah veya mavi; grinin, kahverenginin ve bejin tüm tonları vardır, beyaz lekeler olabilir.

lupoid

Kulaklar+

Orta büyüklüktedir ve sarkıktır.

lupoid

Kuyruk+

Alçakta durur, boğum veya büküm yoktur, kemiğin ucundan diz noktasına ulaşacak uzunluktadır.

lupoid

Tüy+

Kürk gibi yumuşak ve sıkı alt tüylerle çift postu vardır. Üst kürkü düz, sert, güçlü ve fırça gibidir.

lupoid

Düz başlı bir köpek olan Sakallı Collie dikkatli, canlı, kendinden emin ve aktif köpeklerdir. İstikrarlı bir yapısı vardır, akıllı eğitim köpeğidir, asabilik veya saldırganlık göstermez. Başı son derece ayırt edicidir: Genel ifade olarak, güçlü burunlu ve iri bir kafatası vardır. Bitimi hafiftir. Burnu büyük ve dikdörtgendir, tipik olarak siyahtır ancak genellikle mavi ve kahverengi post rengiyle uyumludur. Burun ve dudaklar düz renklidir ve hiçbir leke bulunmaz. Dudakların ve göz çevresinin pigmentasyonu, burunla aynı renktedir. Esnek hareketli Sakallı köpekler kolayca ilerler, şıklık ve zarafetle çok büyük mesafe katedebilir. Yürüyüşleri bu iş için yaratıldıklarını doğrular. Uzmanlar, esnekliği ve verimi bir araya getiren bu çoban köpeğinin hareket kalitesini övmektedir.

Biliyor muydunuz?

Göz rengi postuna uygundur. Aslında aynı durum göz kapakları, burun ve dudaklar için de geçerlidir. Orijinal, öyle değil mi?

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram