Home > Beauce Sheep Dog

Yazdır

Beauce Sheep Dog

Huzurlu güç

Breed
FCI-1
Sheepdogs and Cattle Dogs (except Swiss Cattle Dogs)
FCI
breed_picture

Original Name : Beauceron

Diğer Adlar : Beauceron, Red, stocking

Erkek boyutu : 63-68 cm arası

Dişi Boyutu : 60-66 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : France

breed_picture

Beauce Çoban Köpekleri büyük, güçlü yapılı, kuvvetli ve kaslıdır ancak şişman sayılmaz. Omuz noktasından kalçaların ucuna kadar, orta ölçekte orantılı olarak nitelendirilebilecek gövdesi, omuz başına olan yüksekliğinden biraz daha uzundur. Günümüzde bu ırk, Fransız çoban köpekleri arasında hem Fransa’da hem de yurt dışında en popüler ırktır.

Baş+

Uyumlu çizgilere sahip bir şekilde son derece biçimlidir. Yan taraftan kafatası hattı ve burun az çok paralel sayılır.

lupoid

Vücut+

Arkası düz, beli kısa, geniş ve kaslıdır, sağrısı hafifçe eğimlidir. Omuz başları kolayca anlaşılabilir ve gövde ölçümleri, omuz yüksekliğinin beşte birinden daha fazladır.

lupoid

Deri+

Postlarının iki farklı çeşidi vardır: - Siyah ve bronz (bronz lekelerle siyah): “kırmızı çoraplı”. Siyah son derece koyu olmalıdır ve bronz sincap renkli olmalıdır. -Alacalı (bronz lekelerle mavi benekli): Gr, siyah ve bronz. Kürkü eşit oranda siyah ve bronzdur, her yerine benekler yayılmıştır. Bazen siyah, griden daha çok olabilir. Siyah ve bronzla birlikte aynı bronz lekeler olabilir.

lupoid

Kulaklar+

Yüksekte durur, yarı diktir veya kalkıktır. Yanaklara doğru dayanmaması gerekir.

lupoid

Kuyruk+

Kuyruk alçakta taşınır, en azından dizlere kadar uzanır, sapma olmadan hafif bir kanca şeklindedir.

lupoid

Tüy+

Baş tarafında yumuşak, gövdeye doğru ise kısa, kalın, sert ve sıkıdır. 2,5-3 cm uzunluğundadır.

lupoid

Bu köpekler son derece korkusuz ve samimidir. Yüz ifadeleri samimidir; kaba, çekingen veya endişeli görünmez. İyi terbiyeli ve cesur köpeklerdir. Bu ırk, 19.yy’ın sonlarında Fransa ovalarında bulunan eski çoban köpeklerinden oluşturulmuştur. Bu köpekler de aynı tiptedir; baş kısmındaki tüyler yumuşak, gövde kısmındaki tüyler kısa ve serttir ve kulakları kesiktir. Gövdesi, dört bacağının ucundaki bronz lekelerle birlikte siyahtır ve bu nedenle, yetiştiriciler bu köpeklere ‘’kırmızı çoraplı’’ der.

Biliyor muydunuz?

Siyah ve bronz en yaygın renk olmasına rağmen, 19. yy’ın sonunda gri, tamamen siyah ve hatta tamamen bronz Beauce Çoban Köpekleri ortaya çıkmıştır. Koyun sürülerini gütmek ve korumak amacıyla üretilmiş ve seçilmiştir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram