Home > Belgian Shepherd Dog

Yazdır

Belgian Shepherd Dog

İnsanlığa hizmet eden dört silahşör

Breed
FCI-1
Sheepdogs and Cattle Dogs (except Swiss Cattle Dogs)
FCI
breed_picture

Original Name : Chien de Berger Belge

Erkek boyutu : 60 cm (1-2 cm’e kadar kabul edilir)

Erkek ağırlığı : 14-19 kg arası

Dişi Boyutu : 55 cm (1-2 cm’e kadar kabul edilir)

Dişi ağırlığı : Yaklaşık 20-25 kg

Bakım derecesi :

Anavatanı : Belgium

breed_picture

Belçika Çoban Köpekleri, dört farklı köpekten oluşan ayrı küçük bir ailedir: uzun tüylü Groenendael ve Tervueren, kısa tüylü Malinois ve sert tüylü Laekenois. Bu dört köpek son derece dengeli, orta büyüklükte hayvanlandır ve zarafeti ve gücü, sert, güçlü kaslar ve kareye benzeyen şekillerle birleştirir. Dördü de dış mekanda yaşamaya alışık dayanıklı hayvanlardır ve Belçika ikliminin koşullarına son derece uygundur. Oranlarının uyumu ve başlarının dik duruşu Belçika Çoban Köpeklerine, bu çalışan ırkın ayrıcalığı haline gelen şık bir güç havası katmaktadır.

Baş+

Dik duruşludur, abartısız olmamakla birlikte uzundur, düz hatları vardır, şekilli ve yağsızdır.

lupoid

Vücut+

Ağırlığın verdiği güçlü bir görünüm vardır, omuz ucundan kalçalara kadar olan uzunluk neredeyse omuz başının yüksekliğiyle aynıdır.

lupoid

Deri+

Groenendael simsiyahtır, Tervueren siyah katman üzerine sarımsı kahverengidir ve siyah katman üzerinde gridir, siyah maskesi vardır, Malinois, siyah maskeli, siyah katmanla sarımsı kahverengidir, Laekenois, siyah katman üzerinde sarımsı kahverengidir, genellikle burun ve kuyruk bölgesine bu renk hakimdir.

lupoid

Kulaklar+

Kısmen küçüktür, yüksek konumdadır, net bir şekilde üçgendir, dış kulak yuvarlaktır, sivri uçludur, serttir, dikkat kesildiğinde dik ve dikey durur.

lupoid

Kuyruk+

Dip kısımda güçlüdür, yeri sağlamdır, orta uzunluktadır, en azından dize kadar uzanır, daha uzun olması tercih edilir.

lupoid

Tüy+

Groenendael ve Tervueren uzun tüylüdür, Malinois kısa tüylüdür, Laekenois ise sert tüylüdür.

lupoid

Belçika Çoban Köpekleri, hayat dolu ve her zaman aksiyona hazır dikkatli ve aktif köpeklerdir. Irksal olarak doğuştan gelen sürü koruma yeteneğinin yanı sıra muhteşem bir bekçi köpeğidir. Refakat ettiği insanları kararlılık ve hevesle koruyacaklardır. Bu hayvanlar iyi bir çoban, koruma, savunma ve rehber köpek olmak için gerekli tüm özelliklere sahiptir. Canlı ve dikkatli mizaçları, kendilerinden emin yapıları, endişe ve saldırganlıktan uzak olmaları vücut dillerinden ve canlı gözlerindeki gururlu ve dikkatli ifadede kolayca anlaşılabilir. Bu köpekleri değerlendirirken, sakinliklerini ve dayanıklılıklarını göz önünde bulundurun. Bu ırk resmi olarak 1891 ve 1897 yılları arasında şekillendirilmiştir. İlk ırk kulübü, Brükselde 29 Eylül 1891 yılında kurulmuştur. Aynı yıl, 15 Kasım tarihinde Profesör A. Reul, türün en iyi örneklerini belirlemek için 117 köpeği seçmiştir. Daha sonraki yıllarda seçim programı başlamıştır.

Biliyor muydunuz?

Çok mu hızlı koşuyor? Hareket halindeyken, son hızla koşsalar bile bir anda yönlerini değiştirebilirler. Canlılık ve neşeleri, koruma ve kollama istekleri sayesinde, daireler çizme konusunda net bir eğilimleri vardır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram