Home > Bergamasco Shepherd

Yazdır

Bergamasco Shepherd

Refakat ettiği insana kendini adayan İtalyan çoban köpeği

Breed
FCI-1
Sheepdogs and Cattle Dogs (except Swiss Cattle Dogs)
FCI
breed_picture

Original Name : Cane Da Pastore Bergamasco

Erkek boyutu : Ortalama 58 cm

Erkek ağırlığı : 31-37 kg arası

Dişi Boyutu : 55 cm'dir, her yöne 2 cm fark tolere edilebilir

Dişi ağırlığı : 25-31 kg

Bakım derecesi :

Anavatanı : Italy

breed_picture

Bergamasco Çoban Köpekleri güçlüdür, oldukça orantılı orta büyüklükte köpeklerdir ve sade bir görünümü vardır.Oldukça özel bir çoban köpeği ve bekçi köpeğidir.Pek çok diğer çoban köpeği ırkında olduğu gibi, son derece dengeli ve canlı köpeklerdir, refakat ettikleri insana olan bağlılıkları, bu ırkın oldukça ayırt edici özelliğidir.

Baş+

Burun, kafatası kadar uzundur. Başı genel olarak büyük görünür.

lupoid

Vücut+

Belirgin omuz başları yüksek ve uzundur, sırt çizgisini takip eder; boyun ise gövdeyle uyum içindedir. Lumbar bölgesi bir şekilde eğimlidir, sağrısı ise hafif eğiktir.

lupoid

Deri+

Düz gri veya soluktan koyu renge her tonda gri lekeler ve hatta siyahtır. Açık bronz ve net sarımsı kahverengiye de izin verilir. Düz siyah kürk, tamamen matsa izin verilir.

lupoid

Kulaklar+

Yüksekte durur, kulağın üçte ikisi diktir, yuvarlak ucu sarkıktır.

lupoid

Kuyruk+

Sağrının son bölümünde bulunur, dip kısmı kalın ve güçlüdür, uca doğru incelir.

lupoid

Tüy+

Son derece gürdür, uzundur ve vücudun farklı alanlarına göre farklılık gösterir. Dokusu, özellikle gövdenin ön tarafında, keçi kılı kadar serttir.

lupoid

Bu eski çoban köpeği ırkı, tüm İtalya Alpin bölgesini kolonize etmiştir ancak özellikle Bergamo vadisinde, koyun yetiştiriciliğinin son derece gelişmiş olduğu vadide yaygındır. Bergamasco Çoban Köpekleri, koyunların güdülmesi ve korunması için yetiştirilmiştir bu nedenle, tetikte oluşu, konsantrasyonu ve psikolojik dengesiyle açıklanan örnek teşkil eden yaradılışının olması şaşırtıcı değildir. Öğrenme ve kararlılık duyusu, ılımlılık ve sabırla birleşince üstün bekçi köpeği ve refakat köpeği haline gelir. Pek çok farklı işe uygundur ve insanlarla güçlü bir ilişki kurar.

Biliyor muydunuz?

Kare şeklinde oluşu, Bergamasco Çoban Köpeklerine, diğer çoban köpeği ırklarıyla karşılaştırıldığında, farklı bir yürüyüş kazandırır. Oldukça uzun süre hızlı bir tempoyla yürüyebilir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram