Home > Border Collie

Yazdır

Border Collie

Şaşırtıcı Derecede Yetenekli Çobanlar

Breed
FCI-1
Sheepdogs and Cattle Dogs (except Swiss Cattle Dogs)
FCI
breed_picture

Original Name : Border Collie

Erkek boyutu : İdeal olarak 54 cm

Dişi Boyutu : Biraz daha küçük

Bakım derecesi :

Anavatanı : United Kingdom

breed_picture

Son derece çalışkan ve bir o kadar da sevimli bir çoban köpeği olan Border Collie, azim ve itaat konusunda ünlüdür. Özellikle de Border Collie ırkını çoban köpeği olarak kullananlar, bu köpeklerin kendilerini işe adamalarını, ihtiyatlarını, tetikte olmalarını ve genel olarak zekalarını çok beğenir.

Baş+

Orta genişlikte bir kafatasına sahiptir. Yanakları ne çok dolgun ne de fazla yuvarlaktır. Uç tarafa doğru sivrilen kısa bir burnu vardır.
lupoid

Vücut+

Omuz başı yüksekliğinden biraz daha uzun olur.
lupoid

Deri+

Kızıl – beyaz, gri – siyah gibi pek çok renkte olabilir; ama genelde siyah – beyaz renklerde görülür.
lupoid

Kulaklar+

Orta büyüklükte, dik veya yarı dik konumdadır. En düşük seslere karşı bile duyarlı olurlar.
lupoid

Kuyruk+

Kısmen uzundur. Kemik, en azından dizlere kadar uzanır.
lupoid

Tüy+

Kısmen uzun veya kısa iki şekilde olabilir. Tüyleri çift tabakalı, düz ve yumuşaktır.
lupoid

Border Collie ırkı, İngiltere – İskoçya sınırında çobanlık yapmak için yetiştirilmiştir. Son derece enerjik, dayanıklı, daima tetikte ve çalışkan hayvanlar olmaları, onları ideal çoban köpeği yapmaktadır. Asıl görevi çobanlık yapmak olan ve bu yönde içgüdülere sahip olan Border Collie, sevgi dolu ve oldukça oyuncu bir ırk olsa da, onu bir aile köpeği olarak yetiştirmek beraberinde birtakım güçlükleri getirebilir. Öyle ki bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjiye sahip olan Border Collie, bu enerjiyi bir şekilde dışarı vurmak zorundadır ve yeteri kadar koşup egzersiz yapmazsa, birlikte yaşaması güç bir köpek olabilir. Buna ek olarak, çobanlık içgüdülerinin etkisi, Border Collie’yi çevresindekileri -özellikle de çocukları- iterek ya da havlayarak “gütmeye” çalışmasına sebep olabilir.

Biliyor muydunuz?

Oldukça zeki ve eğitime müsait bir ırk olan Border Collie, bu özellikleri sayesinde, çobanlık yapmanın yanı sıra köpek sporlarında ve çeşitli yarışmalarda da yüksek performans göstermektedir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram