Home > Bouvier des Ardennes

Yazdır

Bouvier des Ardennes

Olağandışılık ve sağlamlığın mükemmel karışımı

Breed
FCI-1
Sheepdogs and Cattle Dogs (except Swiss Cattle Dogs)
FCI
breed_picture

Original Name : Bouvier des Ardennes

Erkek boyutu : 55-60 cm arası

Erkek ağırlığı : 27-34 kg

Dişi Boyutu : 50-55 cm

Dişi ağırlığı : 21-27 kg

Bakım derecesi :

Anavatanı : Belgium

breed_picture

Bu orta büyüklükteki Belçika çoban köpekleri, kısa ama sağlam yapılı ve güçlü hayvanlardır, boyutlarına göre daha ağır olan kemik yapıları güçlerini ortaya çıkarır ve gösterişli bir başı vardır. Bu köpekler en uygun kelimelerle kısa, sıkı ve kaslı olarak tanımlanabilir. Sert ve dağınık kürkleri – tüylerin kısa ve düz olduğu baş kısmı hariç- bıyık ve sakal, ciddi görüntülerini güçlendirir. Genel olarak, bu oyuncu, meraklı, çevik ve sosyal hayvanlar, her duruma çok kolay uyum sağlayabildiği için her durumda kendilerini rahat hisseder.

Baş+

Güçlü ve kısmen kısadır.

lupoid

Vücut+

Güçlüdür ama ağır değildir, kaburgaları düz değil yuvarlaktır.

lupoid

Deri+

Beyaz hariç tüm renkler kabul edilebilir.

lupoid

Kulaklar+

Dik, düz ve sivri kulaklar tercih edilebilir. Uçları düşük dik kulaklar veya yarı dik kulaklar dışa doğru kıvrıktır ve kabul edilebilir.

lupoid

Kuyruk+

Kalın ve yüksektedir. Geniş bir çoğunluk kısa kuyrukludur ve kuyruk kemiksiz doğum oranı yüksektir.

lupoid

Tüy+

Üst kürk kuru, sert ve karmaşıktır, tüm gövde 6 cm uzunluğunda tüylerle kaplıdır, baş kısmında daha kısa ve düzdür ve geniş kaşları vardır.

lupoid

Bouvier des Ardennes ırkı köpekler, ana vatanlarında inekleri güden köpek olarak bilinir ve seleksiyonda da bu yeteneklerine odaklanırlar. Zorlu iklimlerde zorlu çalışma ortamında, yoksulluğun hüküm sürdüğü bir ortamda ortaya çıkmıştır. Bouvier des Ardennes ırkı köpekler, sürüyü, malı ve araziyi koruma söz konusu olduğunda güçlü ve gerçekten çok cesur köpeklerdir, dayanıklı ve enerjiklerdir.Bilinçli bir şekilde kontrollü popülasyonda sadece en güçlü ve çalışkan köpek sürüleri, özelllikle de süt ineklerini ve koyunları gütmeleri için tutulur ancak domuz ve atları da son yüzyılda korumaya başlamışlardır.Bu bölgedeki pek çok çiftliğin kapanışı, süt ineklerinin azalmasıyla birlikte köpek sayısında çok büyük bir düşüşe neden olmuştur.Bu ırkın az çok benzer türdeki örneklerine 1985 yılında bazı köpek yetiştiricileri tarafından keşfedilmiştir ve 1990 yılı civarında köpekleri standarta ulaştırmak için yetiştirilmeye başlanmıştır.

Biliyor muydunuz?

Post, köpeğin dışarıda yaşamasına, sürüleri hava koşulları ne olursa olsun gütme ve korumaya müsait olmalıdır. Alt kürkü, mevsim ne olursa olsun çok yoğundur ancak kışın, köpeği soğuk çarpmasından korumak için daha da kalınlaşır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram