Home > Briard

Yazdır

Briard

Tüylerin arasında köpek var

Breed
FCI-1
Sheepdogs and Cattle Dogs (except Swiss Cattle Dogs)
FCI
breed_picture

Original Name : Berger de Brie, Briard

Erkek boyutu : 60-66 cm arası

Dişi Boyutu : 55-63 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : France

breed_picture

Briard ırkı köpekler, dayanıklı, esnek, kaslı ve orantılıdır. Hiçbir zaman çekingen veya saldırgan olmayan, dengeli, aktif ve tetikte olan bu köpekler son derece dinamiktir, miskin veya hantal olmazlar.1990’lı yılların büyük bir bölümünde gölgede kaldıktan sonra Briard ırkı köpeklere yönelik dünya çapında talep, beklenmedik seviyelere ulaşmıştır ve bu ırk artık Fransa’nın en yaygın çoban köpeği haline gelmiştir. Briard ırkı köpekler pek çok evde refakat ve koruma köpeği olarak yerini almıştır.

Baş+

Art kafa ve burun ucu arasında ortada bir kesintiyle güçlü ve uzundur. Tüyle kaplıdır, sakal ve bıyık oluşturur ve gözlerin üzerinde de tüy vardır.

lupoid

Vücut+

Kuyruğundan daha uzun olmalıdır.

lupoid

Deri+

Beyaz tonları, kahverengi ve akaju dışında tüm tek renkler kabul edilebilir. İki ton kabul edilmemektedir.

lupoid

Kulaklar+

Yüksekte durur, başa doğru yapışık değildir, doğal bırakıldığında kısmen kısadır.

lupoid

Kuyruk+

Kuyruğun tamamı fırça gibidir ve ucunda bir kıvrım vardır. Alçakta durur, herhangi bir sapma olmadan dizlere doğru uzanır ve hatta birkaç santim daha uzundur.

lupoid

Tüy+

Tüyleri genel olarak bükümlü olarak tarif edilebilir. Hafif bir alt kürkle birlikte uzun ve kurudur (keçi tüyü gibidir).

lupoid

Bu ırk resmi olarak 18. yy sonunda, kısa tüylü kuzenleri Beauce Çoban Köpeğinden ayırma isteğinin sonucu olarak resmi olarak tanınmıştır.Gerçek adını 1809 yılında, Abbot Rozier tarafından yazılan kapsamlı bir tarım serisinde almıştır. Doğuştan gelen gütme ve koruma yetenekleri 1. ve 2. Dünya Savaşları sırasında Fransız ordusu tarfından, nöbetçilere refakat etmek ve yaralı askerleri arayan sağlık ekiplerine yardım etmek için de kullanılmıştır. Sarımsı kahverengi tonları on yıllardır çok yaygın olsa da siyah renkli köpekler de sık sık görülmeye başlanmıştır. Artık gri ve mavi tonları da bu köpeklerde görülmektedir. Şaşırtıcı bir şekilde, gri doğan yavru köpeklerin rengi maviye dönse de gri tonlarına sahip köpekler simsiyah doğar.

Biliyor muydunuz?

Briard ırkı köpekler, arka ayakları üzerindeki çift yan parmaklara sahip birkaç ırktan biridir. İki kemikli bölümde, tırnaklarla birlikte oluşmuştur ve ayağın emin üzerinde doğru konumlandığına emin olmak için tabana olabildiğince yakın olmalıdır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram