Home > Dutch Shepherd

Yazdır

Dutch Shepherd

Yararlık ve cana yakınlığın mükemmel bir karışımı

Breed
FCI-1
Sheepdogs and Cattle Dogs (except Swiss Cattle Dogs)
FCI
breed_picture

Original Name : Hollandse Herdershond

Erkek boyutu : 55-60 cm arası

Dişi Boyutu : 53-58 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : Netherlands

breed_picture

Dutch Shepherd ırkı köpekler, ortalama ağırlığa sahip güçlü ve kaslı gövdeleri olan son derece orantılı orta boyutta köpeklerdir. Bu eğitim köpeklerinin, pek çok disiplin içinde, Ring ve RCI dahil olmak üzere çok büyük aşama kaydetmişlerdir. Zeki bir ifadeleri ve canlı bir yapıları vardır. Vücutları, omuz başlarına olan yükseklikten daha uzundur (oran 10/9).

Baş+

Vücutla doğru orantılı olmak zorundadır, iri değil uzundur, kırışıklık veya kuruluk bulunmamaktadır. Sert post sayesinde başı kare gibi görünür ama bu optik bir yanılmadır.

lupoid

Vücut+

Sıkı, kısa bir sırtı vardır, güçlü ve kuvvetlidir. Sağlam beli ne çok uzun ne de çok dardır. Sağrısı, kısa veya eğimli olmamalıdır. Gövdesi derindir ama dar değildir.

lupoid

Deri+

Kısa ve uzun post vardır: Belli belirsiz bir şekilde kahverengi zemin üzerine (altın renkli) veya gri (gümüş renkli) zemin üzerine çizgilidir. Çizgiler, boyun tüyleri, bacak ve kuyruk dahil olmak üzere tüm vücudu kaplar. Üst kürkte çok fazla siyahlık istenmez. Siyah maske tercih sebebidir: Sert kürk: Mavimsi gri, siyah-beyaz kırçıllı, sarı çizgili veya gümüş çizgilidir. Çizgiler, diğer türlere göre üst kürkte daha belirsizdir.

lupoid

Kulaklar+

Küçüktür, yüksekte durur, dik ve öne doğru durur.

lupoid

Kuyruk+

Hareketsiz halde düz durur ve hafif eğimlidir, dizlere kadar uzanır.

lupoid

Tüy+

Üç farklı tür vardır: Kısa, uzun ve sert.

lupoid

Sevgi dolu, itaatkar, son derece sadık ve kendinden emin Alman Çoban köpekleri iddiasız hayvanlardır ve çok dayanıklıdır. Bu karışıma bir de uyanıklılığı eklediğinizde karşınızda tam bir çoban köpeği çıkar. Alman Çoban Köpekleri, Schapendoe ve Saarlooswolfdog ırkı köpeklerin de aralarında bulunduğu Alman çoban köpeği ailesinin üyesidir. Uzmanlar, benzer fizyonomiye, özelliklere ve doğuştan gelen yeteneklere sahip Belçikalı kuzenleriyle birlikte orijinal olarak melezlendiğini düşünmektedir. Günümüzde, Alman Çoban Köpekleri eğitim köpeği olarak bilinmektedir. Korkusuz ve cesur tavırları, sağlamlıkları ve yorulmazlıkları da takdir edilir. Hollanda’da 1898 yılında kurulan ırk kulübü, promosyon ve seleksiyondan sorumludur ve büyük oranda doğuştan gelen çeşitli yeteneklere odaklanmıştır.

Biliyor muydunuz?

Bu ırkın, çok erken yaştan kendini gösteren bir karakteri vardır bu nedenle sıkı bir disiplin gereklidir. Gerekli eğitimi alıp sosyalleştikten sonra, köpeğinizin yapabileceklerine siz bile inanamayacaksınız.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram