Home > Alman Çoban

Yazdır

Alman Çoban

İnsanlığın hizmetinde

Breed
FCI-1
Sheepdogs and Cattle Dogs (except Swiss Cattle Dogs)
FCI
breed_picture

Original Name : Deutscher Schäferhund

Diğer Adlar : Alsatian, Schäferhund

Erkek boyutu : 59-65 cm

Erkek ağırlığı : 30-40 kg

Dişi Boyutu : 54-60 cm

Dişi ağırlığı : 22-32 kg

Bakım derecesi :

Anavatanı : Germany

breed_picture

Ülkemizde “Alman Kurdu” ismiyle de bilinen Alman çoban, dünya çapında en popüler köpek ırklarından bir tanesidir. Fiziksel yetenekleri, zekaları ve cesur karakterleriyle ideal bekçi, polis ve çoban köpeği olarak öne çıkan bu çok yönlü hayvanlar, eğitildikleri hemen her alanda mükemmel performans gösterirler.

Baş+

Vücudunun geri kalanıyla orantılı, (uzunluğun iki kürek kemiği arasındaki yüksekliğe oranı yaklaşık %40) kama şeklinde bir kafa yapısı vardır. Kulaklarının arası orta genişliktedir.
lupoid

Vücut+

Hiçbir görünür kesinti olmaksızın yakadan ve iyi gelişmiş ensenin üzerinden başlayan üst hat, boğaza doğru hafifçe eğimlidir. Bel geniş, iyi gelişmiş ve kaslıdır. Sırt da sıkı, sağlam ve kaslı bir yapıdadır.
lupoid

Deri+

Kızıl kahverengi, kahverengi, sarı veya açık gri renkte lekelerle kaplı ve siyahtır. Koyu tonlamalarla düz siyah ve gri olabilir. Siyah eyerli ve maskelidir.
lupoid

Kulaklar+

Orta boydadır, dik durur ve simetriktir (yanlara doğru eğimli değildir). Konik sivrilikte; öne, ileri dönüktür.
lupoid

Kuyruk+

Kuyruk en azından arka bileklere kadar uzanır ama tarak kemiğinin ötesine geçmez. Tüyler alt tarafta biraz daha uzundur. Hafif bir kıvrımla sallanır; köpek heyecanlandığında veya aktif olduğunda yükselir ama hiçbir zaman yatay hattın üzerine çıkmaz.
lupoid

Tüy+

Kısa bir tüy yapısına sahiptir ve alt postu da vardır. Üst tüyler düz, sert, sıkı ve olabildiğince yoğun olmalıdır.
lupoid

Alman çoban köpeği; kendine güveni, sadık ve cesur karakteri, atletik yapısı, zekası ve çabuk öğrenme kabiliyetiyle haklı bir şekilde pek çok konuda dünyadaki en popüler ve güvenilir ırklardan biri… Arama kurtarma, sürü gütme, bekçilik ve refakatçilik, kökeni 19. yüzyıla kadar özellikleri bölgeden bölgeye değişen Alman çoban köpeklerine uzanan bu muazzam ırkın yeteneklerinden yalnızca birkaçı… Çalışkan, çok yönlü ve zeki yapıları sayesinde yukarıda da belirtildiği gibi pek çok görev için ilk tercihler arasında yer alan bu hayvanlar, sadık ve uysal karakterleri ile iyi bir aile köpeği olarak da tercih edilmektedir. Bununla birlikte, çoban köpeği olarak üretilen Alman kurtlarının aktif bir hayat sürmeye ihtiyaç duyduğu, ve aktiviteden uzak ve yalnız bırakıldıklarında can sıkıntısının bir etkisi olarak sık havlama ve çiğneme gibi davranışlar sergileyebileceklerini de belirtmek gerekir.

Biliyor muydunuz?

Pek çok farklı görevi başarıyla yerine getiren Alman çoban köpekleri, 20. yüzyılın başlarında film endüstrisinde de boy göstererek başta Amerika olmak üzere dünyada büyük bir popülerlik yakalamıştır. Film yıldızı Alman kurtlarının en popülerlerinden biri, “Rin-Tin-Tin” adıyla bilinen köpektir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram