Home > Mudi

Yazdır

Mudi

Görünüşte Tamamen Orijinal

Breed
FCI-1
Sheepdogs and Cattle Dogs (except Swiss Cattle Dogs)
FCI
breed_picture

Original Name : Mudi

Erkek boyutu : 40-45 cm’dir, ideali 43 cm’dir.

Erkek ağırlığı : 11-12 kg

Dişi Boyutu : 38-43 cm’dir, ideali 38-40 cm’dir

Dişi ağırlığı : 8-10 kg’dir

Bakım derecesi :

Anavatanı : Hungary

breed_picture

Takoz şeklinde başı, dik kulaklı ve net eğimli üst çizgisiyle orta büyüklükte çoban köpeği ırkıdır. Baş ve bacaklar, kısa, düz tüyle kaplıdır, gövdenin geri kalanındaki tüyler ise daha uzundur; çok dalgalı ve hafif kıvırcıktır. Birkaç post rengi vardır.

Baş+

Kesinlikle en çekici tarafı, dikkatli, dinamik, neşeli ve zeki havasının yanı sıra, çekingen veya saldırgan olmamasıdır. Takoz şeklindedir ve burna doğru incelir.

lupoid

Vücut+

Üst çizgisi net bir şekilde sağrıya doğru eğimlidir, belirgin omuz başları uzun ve kaslıdır. Sırtı düz ve kısadır, orta uzunlukta beli vardır ve sağlamdır. Sağrısı oldukça kısadır ve hafif eğimlidir.

lupoid

Deri+

Üst çizgisi net bir şekilde sağrıya doğru eğimlidir, belirgin omuz başları uzun ve kaslıdır. Sırtı düz ve kısadır, orta uzunlukta beli vardır ve sağlamdır. Sağrısı oldukça kısadır ve hafif eğimlidir.

lupoid

Kulaklar+

Yüksekte durur, diktir, ters V şeklindedir, kulak kepçesinin arkasına kadar uzanan bol tüylerle kaplıdır.

lupoid

Kuyruk+

Orta yükseklikte durur. Hareketsiz haldeyken sarkıktır, alt kısmı neredeyse diktir.

lupoid

Tüy+

Baş ve bacakların ön tarafı, kısa, düz ve yumuşak tüylerle kaplıdır. Gövdenin geri kalanı tek biçimli, çok dalgalı veya hafif kıvırcıktır, yoğundur ve parlaktır, yaklaşık 2,5-3 cm’dir.

lupoid

Mudi ırkı köpekler 18. ve 19.yy’da, Macar çoban köpeklerinin büyük ihtimalle çeşitli dik kulaklı Alman çoban türleriyle melezlenmesiyle yaratılmıştır. Yeni koşullara son derece kolay bir şekilde uyum sağlayan cesur yapılı bu köpekler, çobanlar tarafından büyük ve zorlu sürülerin güdülmesinde kullanılmıştır. Aynı zamanda avcılarla birlikte yaban domuzlarının güdülmesinde de kullanılmıştır. Dikkat çekecek kadar çevik olmasının yanında izleme ve uyarma görevlerini de yerine getirir ve hassas burnu sayesinde narkotik köpeği olarak da çalışabilir. Kısmen kısa kürkü, iç mekanda sorunsuzca yaşayabileceği anlamına gelir ve sevimli bir aile köpeğidir.

Biliyor muydunuz?

Bütün köpek severler, Mudi ırkı köpekleri sıradışı bir şekilde çalışkan yapıları ve canlı, cesur, dikkatli, gayretli, uyanık ve uysal oldukları için severler.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram