Home > Picardy Shepherd

Yazdır

Picardy Shepherd

Görünüşünden çok daha etkileyici

Breed
FCI-1
Sheepdogs and Cattle Dogs (except Swiss Cattle Dogs)
FCI
breed_picture

Original Name : Picard, Berger de Picardie

Diğer Adlar : Berger, Picard

Erkek boyutu : 58-63 cm arası

Dişi Boyutu : 53-58 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : France

breed_picture

Berger Picard olarak da bilinen Picardy Çoban Köpekleri orta boyutlu, sağlam ama şık yapılıdır; enerjik kaslı köpeklerdir. Zeki bir bakışı olan teriyer benzeri bu ırkın köpekleri aktif ve dikkatlidir.

Baş+

Gövdenin geri kalanıyla iyi orantılı olmalıdır ve ağır olmamalıdır. Burnun ucu ve kafatasının üzeri arasında tam ortada hafif bitimi vardır, çok aşırı olmasa da geniştir.

lupoid

Vücut+

Göğsü çok fazla olmasa da derindir ve vücudun uzunluğu, omuz başlarına olan yükseklikten biraz daha fazladır. Sırtı düzdür, beli sağlamdır, kaburgaları üst tarafta belirgindir.

lupoid

Deri+

Gri, gri-siyah, koyu zeminli gri, gri çizgili, kırmızımsı gri, açık veya koyu sarımsı kahverengi veya bu tonların karışımıdır.

lupoid

Kulaklar+

Ortalama büyüklüktedir, alt tarafı geniştir, koyun kulağı gibi oldukça yüksekte durur, hafif yuvarlak uçludur ve her zaman dik durur.

lupoid

Kuyruk+

Hareketsiz haldeyken kuyruğu dizlere doğru uzanmalıdır, uç kısmında hafif bir eğimle düzdür.

lupoid

Tüy+

Sert, hafif uzundur, ne kıvırcık ne de düzdür, dokununca kuru ve serttir.

lupoid

Günümüzdeki pek çok çoban köpeği gibi, Picardy Çoban Köpeğinin atalarının da, M.Ö. 4.yy’da Fransa’ya giden Keltleri takip eden köpekler olduğu kabul edilir. Orta Çağda, pek çok ressam ve oymacılar, uzun, sert tüylü ve doğal olarak dik kulaklı, orta boyutlu güçlü kemikli çoban köpeklerini betimlemiştir. Bergerie Nationale de Rambouillet, bugün bildiğimiz Picardy Çoban Köpeğinin pek çok özelliğini paylaşan bir köpekle birlikte baş sığır çobanının 19. yy’a ait portresine sahiptir. İlk Picardy Çoban Köpekleri, 1863’te Beauce Çoban Köpekleri ve Briardlar gibi sınıflandırılmıştır. Picardy Çoban Köpeği soyuna ait ilk belirti 1898’e aittir. O günlerde, bronz lekelerle üç renklidir. Bu ırkın prototipi, Emile Bedut’a ait olan Tambour’dur. Günümüzde, Picardy Çoban Köpekleri genellikle bekçi köpeği veya refakat köpeği olarak kullanılmaktadır ve mutlu bir hayat sürerler. Uysallık, sadakat, zeka ve insana verdikleri huzur nedeniyle köpek sevenler arasında oldukça popülerdir. Çelik gibi yapıları ve dikkate değer dengesi efsanedir.

Biliyor muydunuz?

19.yy’ın sonunda köpek kulüpleri tarafından tanınan diğer Fransız köpeklerinin aksine, Picardy Çoban Köpekleri,yayınlanacak ilk resmi standart için 1922 yılına kadar beklemek zorunda kalmıştır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram