Home > Puli

Yazdır

Puli

Pek çok alanda yetenekli

Breed
FCI-1
Sheepdogs and Cattle Dogs (except Swiss Cattle Dogs)
FCI
breed_picture

Original Name : Puli

Erkek boyutu : 38-43 cm’dir (ideali 40 cm’dir)

Erkek ağırlığı : 12-14 kg

Dişi Boyutu : 35-40 cm’dir, ideali 38-40 cm

Dişi ağırlığı : 10-12 kg

Bakım derecesi :

Anavatanı : Hungary

breed_picture

Puli ırkı köpekler sağlam, orta boyutta, kare gövdeli köpeklerdir, kemikleri incedir ama sıska değildir. Vücudu yağsız olsa da gövdesi son derece kaslıdır. Başının üzerindeki tüyler o kadar gürdür ki, başı yuvarlak görünür ve gözlerini kapatır. Gür tüyle kaplı kuyruğu, sağrıya doğru kıvrılır ve bu da üst çizginin önden arkaya doğu yükseliyor gibi görünmesine neden olur.

Baş+

Önden bakıldığında yuvarlaktır, yandan bakıldığında ise eliptiktir.

lupoid

Vücut+

Düz bir üst çizgisi vardır ve kuyruğun şekline göre hafif kalkık görünür. Omuz başı hafif belirgindir, sırtı orta yüksekliktedir, düz, sıkı ve kaslıdır. Kısa beli oldukça kaslıdır.

lupoid

Deri+

Siyah, hafif pas rengi tonuyla siyah veya gri, belirgin siyah maskeyle açık kahverengi veya altın tonu olmadan inci beyazıdır.

lupoid

Kulaklar+

Orta uzunluktadır, alt tarafı geniş ve sarkıktır. V şeklindeki kulak kepçesinin ucu yuvarlaktır.

lupoid

Kuyruk+

Orta yüksekliktedir, sağrıya doğru yassı bir şekilde kıvrık durur. Sık tüylerle kaplıdır.

lupoid

Tüy+

Oldukça kalın üst kürkü ve daha ince alt kürkü vardır. Birinin diğerine oranı genetik olarak düzenlenmiştir ve kürkün genel özelliğini belirler, tüf veya tel oluşabilir. Bakımı kolaydır.

lupoid

Puli, Asya kökenli Macar Çoban ırkının üyesidir. İlkel ataları, büyük ihtimalle Karpatya havzasında sığır yetiştirerek geçinen göçmen Macarlara eşlik etmiştir. Çocuklarla arası iyi olan, enerjik ve heyecanlı köpeklerdir; koruma köpeği olarak da kullanılabilirler. Yapıları gereği spora yatkındır. Vücut uzunluğu omuz başlarındaki yükseklikle aynıdır. Göğsündeki yükseklik, omuz başı yüksekliğinin yarısından biraz azdır, burnu ise kafatasının yaklaşık üçte biri uzunluğundadır.

Biliyor muydunuz?

Puli’nin vücudunun çeşitli bölgeleri hakkında kesin bilgi vermek zordur çünkü tüf ve tel oluşturmaya meyilli kalın bir kürkle baştan aşağı kaplıdır. Bu nedenle bu köpeklerin değerlendirilmesinde dokunmak çok önemlidir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram