Home > Pyrenean Shepherd

Yazdır

Pyrenean Shepherd

Pirenerlde ikonik bir ırk

Breed
FCI-1
Sheepdogs and Cattle Dogs (except Swiss Cattle Dogs)
FCI
breed_picture

Original Name : Berger des Pyrénées à poil long

Diğer Adlar : Rough, faced or Long, haired Pyrenean Shepherd or Sheepdog

Erkek boyutu : Mükemmel örneklerinde, her yöne 2 cm toleransla 43-48 cm’dir.

Dişi Boyutu : Mükemmel örneklerinde, her yöne 2 cm toleransla 38-45 cm’dir.

Bakım derecesi :

Anavatanı : France

breed_picture

Mütevazı kökenlerinden, Pirene Çoban köpekleri 20.yy başlarına kadar resmi köpek çevrelerinde bilinmiyordu. Türü bir vadiden diğerine büyük oranda değişir ancak boyutu ve kürkü farklı olsa bile, karakteri ve davranışları hep aynıdır. İlk standart 1921 ve 1925 yılları arasında yayımlanmıştır, daha sonra çok fazla bir değişiklik yapılmamıştır.

Baş+

Genel olarak üçgendir.

lupoid

Vücut+

Kemik yapısı sağlamdır ama ağır değildir. Kaslar yağsızdır. Üst çizgi desteklidir ve omuz başları belirgindir.

lupoid

Deri+

Açık kahverengi veya gridir, genellikle başta, gövdede veya bacaklarda beyazlık vardır; alacalıdır (siyah renkli mavi beneklidir). Diğer renkler; çizgili siyah, beyaz benekli siyahtır.

lupoid

Kulaklar+

Oldukça kısa olmalıdır, alt tarafı nispeten geniştir, kafatasının üst bölümünde birbirine çok yakın değildir ama çok ayrık da değildir.

lupoid

Kuyruk+

Tüylüdür, çok uzun değildir, oldukça aşağıdadır ve ucunda bir kıvrım vardır.

lupoid

Tüy+

Uzun veya yarı uzundur ancak her zaman sıkıdır, neredeyse yassı veya hafif dalgalıdır. Sağrı ve bacaklarda gür ve daha yünümsü gibidir. Dokusu keçi tüyü ve yün arasında bir yerdedir.

lupoid

Pirene Çoban Köpekleri, olabilecek en sıkı yapıda maksimum enerjiye sahiptir. Benzersiz görünümü, sürekli tetikte bir fizyonomi, dikkatli ve şüpheci bir hava ve fiziksel canlılığın bir birleşimidir. Bu yorulmaz küçük köpekler, son derece becerikli, girişken ve refakat ettiği insana son derece bağlıdır. Doğal olarak inatçıdır; bu nedenle enerjilerini yönlendirmek, zekalarını ve canlılıklarını en iyi şekilde ortaya çıkarmak için disiplinli bir yaklaşım gereklidir. Genellikle yabancılara karşı güvensizdir. Çok fazla egzersize ihtiyaçları vardır.

Biliyor muydunuz?

Kalın ve yünlü tüyün karışımı, tutamların oluşmasına, bazen de keçeleşmeye neden olabilir ve sağrı ve bacak üzerinde birbirinin üzerine binmiş kiremite benzeyen bir görünüm oluşur. Tutamlar göğüs ve dirseğin ön tarafında bile görülebilir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram