Home > SCHAPENDOES

Yazdır

SCHAPENDOES

Hollanda ırklarının en dünyevisi

Breed
FCI-1
Sheepdogs and Cattle Dogs (except Swiss Cattle Dogs)
FCI
breed_picture

Original Name : Nederlandse Schapendoes

Diğer Adlar : Dutch, Sheep, Dog

Erkek boyutu : 43- 48 cm arası

Dişi Boyutu : 38-45 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : Netherlands

breed_picture

Bu uzun tüylü Hollanda ırkı hafif yapılıdır, omuz başları arasındaki uzunluk 40 ila 50 cm arası değişir. Canlı ve zahmetsiz yürüyüşü, çarpıcı bir zıplamayla tamamlanır. İyi bir Schapendoe, açıkgözlü ve cesurdur. Özellikleri arazında zeka, dikkat, canlılık, neşe, uysallık ve yumuşak başlılık vardır. Sevgi doludur ve birlikte yaşadığı insanlara sadıktır.

Baş+

Gür tüyleri sayesinde başı daha büyük, özellikle de daha geniş durur. Kafatası, gerçekte olduğundan daha yüksek görünür.

lupoid

Vücut+

Yüksekliğinden biraz daha uzundur, hafif kemikli, esnek ve elastiktir.

lupoid

Deri+

Tüm renkler kabul edilebilir ancak mavimsi gri ila siyah tercih edilir.

lupoid

Kulaklar+

Oldukça yüksektedir, ne çok ağır ne de etlidir, başın yan tarafına çok yaklaşmadan serbest sarkar.

lupoid

Kuyruk+

Uzundur, bakımlı ve tüylüdür.

lupoid

Tüy+

Uzun, hafif dalgalı tüylerden oluşan kalın kürk yaklaşık 7 cm uzunluğundadır ve arka bacaklarda, yeterli bir alt kürkle birlikte daha da gürdür.

lupoid

Yüzyıl başında, Hollanda Çoban Köpekleri, Hollanda’da, kır ve koyun olan her yere yayılmıştır. Çobanlar bu köpeklerin yorulmak bilmeyen çalışma etiklerini ve zekasına hayrandır. Aslında günümüzde de koyunların korunmasında kullanılır. Koyunlar, ülkenin uzak bölgelerinde kırlara yayılır bu nedenle Schapendoe köpeği, sağlam, hareketli ve çevik olmalıdır. Aynı zamanda karar alması gerekeceğinden zeki de olmalıdır. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak gerçek bir çoban köpeği olmalıdır. Hollanda Çoban Köpekleri, başlarında gür tüyler olan uzun tüylü çoban ırklarının farklı bir grubuna ait üyelerdir ve Bearded Collie, Puli, Polish Lowland Sheepdog, Old English Sheepdog, Briard, Bergamasco Shepherd Dog ve German Schafspudel ırkı köpeklerle akrabadır; bu köpekler, Odenwald Hesse ve Ren Nehrinin alt kısmında bulunur. Tüm akraba ırklar, dağ köpeklerinin minyatür mutasyonlarıdır.

Biliyor muydunuz?

Modern Schapendoe ırkı köpekleri P.M.C. Toepoel oluşturmuş ve 2. Dünya Savaşı sırasında neredeyse yok olan ırka ilgi uyandırmış, ırkın çoğalması için ciddi bir şekilde uğraşmıştır. Hollanda ırk kulübü 1947 yılında kurulmuştur ve Schapendoe ırkı köpekler otoriteler tarafından geçici olarak resmi bir şekilde 1952 yılında tanınmıştır. İlk standart, iki yıl sonra oluşturulmuştur ancak ırk FCI tarafından 1971 yılına kadar sınıflandırılmamıştır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram