Home > Schipperke

Yazdır

Schipperke

Minyatür Belçika çoban köpeği

Breed
FCI-1
Sheepdogs and Cattle Dogs (except Swiss Cattle Dogs)
FCI
breed_picture

Original Name : Schipperke

Erkek ağırlığı : 3-8 kilo arasıdır ancak ortalama olarak 4-6 kg tercih edilir.

Dişi ağırlığı : 3-8 kilo arasıdır ancak ortalama olarak 4-6 kg tercih edilir.

Bakım derecesi :

Anavatanı : Belgium

breed_picture

Schipperke, küçük çoban köpekleridir ancak çok sağlam bir yapıya sahiptir. Kürkleri oldukça farklıdır, düz tüylerle kaplıdır; yaka, yele, fırfır veya pantolon gibi duran saçaklar oluşturur ve oldukça eşsiz bir görüntüsü vardır. İnce bacakları üzerindeki dengeli morfolojisi, çoban köpeği merakı ve boyutuyla birleşince, Belçika'nın dışında bile neden bu kadar popüler olduğunu açıklar.

Baş+

Lupoiddir, takoz şeklindedir ancak çok uzun değildir, vücutla orantılı olmaya yetecek kadar geniştir.

lupoid

Vücut+

Tıknaz görünümü olsa da hantal veya ağır değildir, ideal olarak kare şeklindedir.

lupoid

Deri+

Siyahtır. Alt kürkünün tamamen siyah olmasına gerek yoktur. Tamamen üst kürkle kapanacaksa koyu gri de kabul edilebilir.

lupoid

Kulaklar+

Diktir, çok küçük, sivri ve üçgendir (olabildiğince eşkenardır), yüksekte durur ancak birbirine yakın değildir, serttir ve son derece hareketlidir..

lupoid

Kuyruk+

Kesilmediği taktirde uzundur, alt tarafı geniştir, uca doğru incelir ve en azından dizlere uzanır.

lupoid

Tüy+

Gür üst kürkü vardır, yoğun ve düzdür, yeterli derecede serttir, olabildiğince sıkı bir dokusu vardır, kuru ve dirençlidir, yumuşak ve kalın alt kürkle birlikte mükemmel koruma sağlar.

lupoid

Bu dikkat çekici küçük köpekler – bekçi köpeği- hayat dolu köpeklerdir ancak yabancılara mesafeli davranır. Aktif ve çeviktir, yorulmak bilmez ve her zaman olan bitene ilgilidir, koruması için kendisine verileni ne pahasına olursa olsun korur, çocuklarla arası iyidir, yüksek tonlu havlamasıyla ve kabarttığı tüyleriyle kendini ifade eder. Bu meraklı köpekler, sıçanları, köstebekleri ve diğer haşaratları kovalar. Başı kütük şeklindedir, oldukça gelişmiş bir boynu ve kısmen kısa burnu vardır. Gövdesi dengelidir, kısa, oldukça geniş ve yapılıdır ancak bacakları ince kemiklidir. Cinsiyetler arasındaki fark net bir şekilde fark edilir. Omuz başlarındaki yükseklik, vücut uzunluğuna eşittir. Derin gövdesi, dirsekle aynı hizadadır. Burnu, baş uzunluğunun yarısından biraz daha kısadır.

Biliyor muydunuz?

Schipperke, ilk kez 1882 yılında Spa kasabasında gösterilmiştir. Bu ırk, Belçika Kraliçesi Marie Henriette tarafından popüler kılınmıştır. 1887 yılında Birleşik Devletler ve Birleşik Krallık’a tanıtılmıştır. İlk standart, 1888 yılında, aynı yıl kurulan ırk kulübü tarafından oluşturulmuştur ve bu kulüp, Belçika’nın en eski ırk kulübüdür.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram