Home > Spanish Greyhound

Yazdır

Spanish Greyhound

İspanyol gözlü

Breed
FCI-10
Sighthounds
FCI
breed_picture

Original Name : Galgo Espanol

Diğer Adlar : Galgo

Erkek boyutu : 63-68 cm arası

Dişi Boyutu : 58-66 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : Spain

breed_picture

Galgolar, iyi boyutlu ve sıkı kemikli, gözle iz süren tazılardır, uzun ve dar bir başı, geniş bir göğüs kafesi, dolgun karnı ve oldukça uzun bir kuyruğu vardır. Fonksiyonel uyumu ve orantıları, hem dinlenirken hem de hareket halindeyken gereklidir. Ciddi ve soğuk köpeklerdir, av sırasında çok fazla enerjik ve canlıdır.

Baş+

Gövdenin geri kalanıyla orantılıdır, uzun, yağsız ve etsizdir.

lupoid

Vücut+

Dikdörtgendir, güçlü ve esnektir, kuvvetli, çevik ve dayanıklı bir havası vardır, göğüs kafesi geniştir ve oldukça dolgun bir karnı vardır.

lupoid

Deri+

Tüm renkler kabul edilse de en tipik renkler, tercih sırasına göre: Açık kahverengi ve çizgili, siyah, koyu ve açık siyah benekli, kestane, tarçın, sarı, kırmızı, beyaz, beyaz lekeli ve beneklidir.

lupoid

Kulaklar+

Alt tarafı geniştir, üçgendir, etlidir, yuvarlaktır ve ucuna doğru incelir.

lupoid

Kuyruk+

Alt tarafta güçlüdür, alçakta durur, bacaklar arasındaki uzatma sayesinde gövdeyle teması devam eder.

lupoid

Tüy+

Yoğundur, oldukça incedir, kısa, düzdür, parmak araları dahil tüm vücuda yayılmıştır.

lupoid

İspanyol Greyhound, Romalılar döneminden beri yaşamaktadır ancak İber yarımadasına, işgalci lejyonlardan önce geldiği düşünülmektedir. Eski Asyalı gözleriyle iz süren tazıların torunları olan İspanyol Greyhound ırkı köpekler, steplerden ovalara kadar çok çeşitli arazilere uyum sağlamıştır. Bu ırk, 16. yy’da özellikle İrlanda ve İngiltere’ye çok büyük sayıda ihraç edilmiştir ve gözüyle iz süren tazıların pek çoğunun atası olduğu düşünülmektedir.

Biliyor muydunuz?

Greyhound köpeklerinin atalarından olduğu düşünülen Galgoların kaba kürklü türü de vardır. Uzunluğu değişebilen daha sert tüyler, sakal ve bıyık oluşturmanın yanı sıra kaş ve başın üzerinde bir tutam oluşturur.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram