Home > Whippet

Yazdır

Whippet

Popülerlik konusunda lider

Breed
FCI-10
Sighthounds
FCI
breed_picture

Original Name : Whippet

Erkek boyutu : 45-50 cm arası

Dişi Boyutu : 43-45 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : United Kingdom

breed_picture

Whippet ırkı köpekler hemen her yerde son derece mutludur. Yarış pisti görünce kalpleri çarpar, şov ringinde elinde geleni yapar ve evde yaşamaya bayılırlar. Hepsi beraber; bu nazik, sevgi dolu ve uysal köpekler, ideal bir arkadaş ve mükemmel bir atlettir.

Baş+

Uzun, yağsız kafatası vardır, üst tarafı yassıdır, buruna doğru incelir ancak gözlerin arası geniştir, hafif bir bitimi vardır.

lupoid

Vücut+

Geniş, oldukça kaslı, sıkı ve kısmen uzun bir sırtı vardır. Beli güçlü ve kuvvetli görünür. Son derece derin bir göğsü vardır kalbi için büyük bir yer bulunur.

lupoid

Deri+

Her türlü renk veya kombinasyon olabilir.

lupoid

Kulaklar+

Küçük, ince bir dokusu ve dik kulakları vardır.

lupoid

Kuyruk+

Uzundur, uca doğru incelir, hareket halindeyken hafif eğimlidir ancak üst çizginin üzerine çıkmaz.

lupoid

Tüy+

İnce, kısa ve sıktır.

lupoid

Whippet ırkı köpekler, hız amacıyla kas ve gücü, şıklık ve zarafetle birleştirir. Çalışmak için yaratılmış bu köpeklerde, doğuştan gelen yetenekleri korumak için tüm abartılardan uzak durulmalıdır. Gözle iz süren tazıların en popüleri olan Whippet, bir süre küçük Greyhound olarak bilinmiştir. Kökenlerine dair ayrıntılı bilgi yoktur ancak bu küçük ve gözleriyle iz süren tazıların, Britanya’da yüzyıllardır var olduğuna hiç şüphe yoktur.

Biliyor muydunuz?

Whippet kelimesi gündelik İngilizce’de artık kullanılmasa da bir zamanlar “hızla hareket etmek" anlamında kullanılırdı. Bu isim, ırk resmi olarak 19.yy sonunda tanındığında seçilmiştir. Whippet Kulübü, 1899 yılında kurulmuştur.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram