Home > Affenpinscher

Yazdır

Affenpinscher

Güzel kürklü bir Pinscher

Breed
FCI-2
Pinscher and Schnauzer - Molossoid Breeds - Swiss Mountain and Cattle Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Affenpinscher

Erkek boyutu : 25-30 cm arası

Erkek ağırlığı : 4-6 kg

Dişi Boyutu : 25-30 cm arası

Dişi ağırlığı : 4-6 kg

Bakım derecesi :

Anavatanı : Germany

breed_picture

Affenpinschers ırkı köpekler, küçük ve kısa boyludur. Tüyleri serttir ve yüzlerinde maymuna benzeyen bir ifade vardır. Cesur, her zaman tetikte, kararlı ve sadıktır. Zaman zaman heyecanlı ve asabi olsa da tam bir aile köpeğidir.

Baş+

Kafatası kısmen yuvarlak ve uzundur; belirgin alnı çıkıntılıdır ve arka tarafı keskin bir şekilde sona erer.

lupoid

Vücut+

Sıkı, düzgün ve küçüktür. Sırtı neredeyse dümdüz bir hat oluşturarak arkaya doğru hafif eğimlidir. Omuz başı, üst çizginin en yüksek noktasıdır. Sırtı güçlü, kısa ve sıkıdır.

lupoid

Deri+

Siyah alt kürkle birlikte simsiyahtır.

lupoid

Kulaklar+

Ters V şeklinde, simetrik olarak dik ve ileri doğrudur. Kulağın iç kenarları başa yakındır.

lupoid

Kuyruk+

Doğaldır. Kuyruk sivri veya kıvrık olmalıdır.

lupoid

Tüy+

Gövde üzerinde sert ve yoğundur.

lupoid

Affenpinscher Güney Almanya’da aile köpeğidir ve bu ırkın ataları Albrecht Dürer (1471-1528) tarafından ahşap oymalarda tasvir edilmiştir. Affenpinscher ırkı köpekler ilk kez 1879 yılında şecere defterine kaydedilmiştir. 20. YY’ın başında son derece popüler olan bu oyuncak köpekler, sert kürklü Pinscher ırkından geliştirilmiştir. Başı çepeçevre saran tüyler de maymuna benzeyen ifadeyi öne çıkarmaktadır. Renkleri orijinal olarak düz sarı tonları, kırmızımsı veya grimsi beyaz, koyu gri, grimsi siyah ve simsiyahtır. Affenpinscher, geniş Alman köpeği ailesine aittir ve bu ailenin en önemli üyeleri arasında ünlü Schnauzer’lar bulunur. Ailenin nispeten küçük ve nadir bulunan bir türü olmakla birlikte en orijinal görünümüne sahiptir. Yürüyüş şekilleri rahat ve seridir.

Biliyor muydunuz?

Baş tüyleri, Affenpinscher’ların en ayırt edici özelliklerinden biridir; gür ve sert kaşlar, göz etrafında bir halka, etkileyici bir sakal, tepede bir topuz ve yan taraflarda bıyık bulunur. Olabildiğince sert ve dağınık olmalıdır. Bunlar maymuna benzemelerini sağlayan temel özelliklerdir ve bu ırk adını Almanca maymun anlamına gelen Affen kelimesinden alır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram