Home > Aidi

Yazdır

Aidi

Atlas Dağları’nı Görmenin En İyi Yolu

Breed
FCI-2
Pinscher and Schnauzer - Molossoid Breeds - Swiss Mountain and Cattle Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Aïdi

Diğer Adlar : Atlas, Mountain, Dog

Erkek boyutu : 50- 60 cm

Dişi Boyutu : 50- 60 cm

Bakım derecesi :

Anavatanı : Morocco

breed_picture

Aidi ırkı köpekler sıkı, kuvvetli ve hareketli son derece dayanıklı köpeklerdir. Kaslı, heyecanlı, güçlü yapısı ve hareketli doğasıyla, bu ırk kendisini dağ yamaçlarında güneşin ve soğuk havanın etkilerinden koruyacak son derece kendine özgü gür bir posta sahiptir. Bu post aynı zamanda çakallar ve diğer yırtıcı hayvanlarla kavgada koruma sağlar. Canlı, dik ve kararlı bakışıyla her zaman korumaya hazır tetikte bir köpek olarak tanımlanır. Fas’ın bazı bölgelerinde bu köpeklerin kulaklarının kesilmesi yaygındır. Çalışan köpeklerin kuyruğu da kısaltılabilir.

Baş+

Gövdesiyle kıyaslandığında güçlü, geniş ve iyi bir orantıya sahiptir; genellikle koni şeklindedir.

lupoid

Vücut+

Sırt üst çizgisi arkaya doğru hafifçe eğimli olmalıdır. Geniş kaslı sırt ortalama yüksekliğe sahiptir, beli güçlü ve son derece kaslıdır ve hafif eğimlidir. Sağrısı da uyumlu bir eğime sahiptir.

lupoid

Deri+

Siyah, sarımsı kahverengi ve kahverengidir; genellikle beyaz lekeler vardır.

lupoid

Kulaklar+

Orta uzunlukta, uçları hafif yuvarlaktır; kafatasını açık bir şekilde ortada bırakacak şekilde iki yanda bulunmaktadır ve hafif öne eğiktir.

lupoid

Kuyruk+

Uzundur ve neredeyse dizine kadar uzanır. Sağrı ile aynı hizadadır; alçakta durur ve dinlenirken kıvrılır.

lupoid

Tüy+

Kalın, yer yer sert, hafif uzunlukta (yaklaşık 7 cm), yüzde ve kulaklarda çok sık değildır, daha ince ve seyrektir.

lupoid

Aidi ırkı, çok eski zamanlardan beri Kuzey Afrika dağları ve platolarında bulunabilir. Günümüzde ise, ırk standartından sorumlu olan Fas’ın Atlas Dağlarında büyük bir popülasyon bulunmaktadır. Aidi ırkının, dağların yarı göçebe kabileleriyle yakından bağı vardır. Sahiplerinin çadırlarını ve mallarını korumakla görevlidir. Aynı zamanda, Avrupalı çoban köpekleri gibi olmasa da sürüleri yabani hayvanlardan korur. Sahiplerine karşı son derece sadık, sevgi dolu ve itaatkardır.

Biliyor muydunuz?

Aidi ırkı, koruma ve kollama konusunda oldukça güçlü ve doğuştan bir içgüdüye sahiptir. Her bir uyarıda tehdidin önemini ve yakınlığını değerlendirme konusunda doğuştan bir yeteneği ve tehdide karşı orantılı ve etkili cevabı korkusuzca verme kapasitesi vardır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram